Küsimus nr 7344

Olav küsis (24. okt 2016)
Sain juba teised ülemised totaalproteesid, probleem on selles et mitte ükski hammas ei hambu, lõikehambad hambuvad vastu ülemise proteesi suulage ja tagumised hambad hambuvad umbes paar millimeetrit pärishammastele. Selle tulemusel tekib hammustamisel suur ülekoormus kitsale hamba osale.
Ka eelmistel proteesidel oli sama viga ja proteesid lõhkusid kaks purihammast, nende proteeside valmistamisel juhtisin sellele tähelepanu, kuid tulemus sama - ka need proteesid lõhkusid kaks purihammast. Proteesile on paigaldatud mingid kihvad aga nendele kohtadele kus vastu hambad puuduvad neli proteesi hammast päris korraliku välimusega. Minu teada hambad maksavad, miks paigaldati mittevajalikud neli hammast? Kas on võimalik saada mingit eksperthinnangut minu proteesile ja kas arst peaks ka vastutama proteeside kvaliteedi eest? Minu purunenud hammaste laius oli 8-10 mm, proteeshamba laius 3-5 mm.
Ivo Ost vastas (2016-10-31 08:54)
Totaalprotees valmistatakse vastavalt määratud hambuse kõrguse ja -positsioonile, ning hambatehnik valib välja vastava suuruse- ja kujuga hambad toetudes arsti poolt antud orientiiridele ja hambumuse positsioonile, samuti võetakse orientiirkis hambutu lõualuuhari. Enne proteesi valmimist tehakse alati proteesi hammastega proov, et veenduda et hambad laotud õigesse positsiooni, hambuvad vastahammastega ja et antud hambakuju, -värvus, -laius jne. sobivad patsiendile. Selleks lastakse ka patsiendil peegli ees üle vaadata ning teha erinevaid liigutusi, kui kõik sobib ja patsient rahul - tehakse protees valmis. Kindlasti patsient peaks ise hoolikalt vaatama proovide ajal proteesihambad vastaksid soovitud kujule ja positsioonile. Kui tekib vajadus midagi muuta, siis peale proovi on seda väga lihtne teha ja rakendada vajalikud korrektuurid. Kui protees aga valmis on hammaste kuju ja positsioon muuta tunduvalt raskem.
Ei ole võimalik see et proteesil olev akrüülhammas lõhub oma terve vastashamba. Kui hammas laguneb on selle põhjuseks mingi muu hambas olev probleem, n. suur, nõrk, vana täidis, lagunenud hammas, surnud hammas õhukeste seintega jms.
Soovitan probleemide lahendamiseks külastada oma hambaarsti.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn