Küsimus nr 7326

Kerli küsis (3. okt 2016)
Tere! 2008. aastal tegin läbi nii ülemiste kui alumiste hammaste breketravi, mille järgselt paigaldati retrainerid hammaste sisekülgedele. Esialgu oli kõik kena, kuid peagi murdusid retrainerid ülemise hambakaare tagant järjest lahti ning paigast nihkusid nii ülemised kui ka alumised hambad (all on paigas veel esimesed 6 hammast, mille tagused kinnitused lahti pole murdunud. Kas selline praktika on tavapärane või peaks töid teostanud ortodont kvaliteedi eest vastutama? Tööde teostajaks oli dr Signe Ausing, olen palju taolisi juhtumeid ta praktikas kuulnud. Mida teha edasi?
Kirsten Nigul vastas (2016-10-10 22:56)
Hambumus muutub enamikel inimestel kogu elu vältel. Ortodontiline ravi ei takista neid muutusi. Peale ravi lõppu fikseeritakse ravitulemus reteinerite abil. Hammastele fikseeritud reteiner täidab oma ülesannet ainult siis, kui see on terve. Traadi purunemisel peaks tagasi pöörduma oma ortodondi juurde. Mõnedel inimestel kipuvad traadid hammaste taga pidevalt murduma - põhjusi võib siin olla erinevaid, näiteks kontakt alumiste hammastega, hammaste kulumine jm. Vahel vahetatakse kinnitatud reteineri eemaldatava reteineri vastu, mida patsient peaks öösiti kandma.
Peale breketravi lõppu peaks kindlasti ühendust võtma ortodondiga, kui reteiner puruneb või kui patsient märkab hammaste asendite muutusi. Väikesi muutusi on kerge korrigeerida lihtsate vahenditega. Suurte muutuste korral on vajalik uus breketravi.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn