Küsimus nr 7229

Johanna küsis (23. märts 2016)
Tere,
Olen 29-aastane naisterahvas ning minu mureks on vale hambumus. Mu esihambad on ettepoole viltu ja alumiste ning ülemiste esihammaste vahel on umbes sentimeetrine vahe (väike sõrm mahub vabalt vahele). Sellest tingituna ei ole minu jaoks kinnine suu nagu loomulik, vaid pingutust nõudev tegevus. Tulemuseks on see, et lõualiigesed/-kõõlused/-lihased valutavad nüüdseks juba praktiliselt koguaeg. Suu lahti hoidmine näiteks hammaste pesuks on vaev, sest ajab lõualiigesed vms valutama. Korra on mulle tehtud Medroli süstid lõualiigestesse ja see natukeseks ajaks leevendas olukorda, kuid nüüdseks see taas läheb aina hullemaks ja hullemaks ning pidevad süstid vaid leevendavad sümptomeid, kuid ei kõrvalda põhjust. Kuidas edasi toimida? Kas sellises olukorras on võimalus, et Haigekassa kompenseerib ravi? Proovisin täna internetis vaadata erinevate hambaravikliinikute hinnakirjasid, kuid väga keeruline on võrrelda neid, sest breketravi hinnad on kliinikuti väga erinevalt välja toodud.
Kirsten Nigul vastas (2016-03-29 22:18)
Erinevate probleemidega tegelevad erinevad arstid. Hambumust korrigeerib ortodont, taga asetseva alalõua korral on sageli vajalik alalõua kirurgiline ettepoole toomine, see toimub koostöös ortodondi ja näolõualuu kirurgi vahel. Ortodontilise ravi alustamisel peaks alalõualiiges olema valuvaba, selle raviga tegelevad erinevates kliinikutes erinevad spetsialistid. Sõltuvalt kõige suuremast probleemist tuleks valida spetsialist, kelle poole pöörduda - ortodont või liigesspetsialst (see on kllinikuti erinev, vaja küsida igast kliinikust eraldi, kes liigesprobleemidega tegeleb).
Haigekassa täiskasvanute ortodontilist ravi ei kompenseeri. Ortognaatse kirurgia katab Haigekassa. Hinnad ja hinnakujundus on kliinikuti erinevad. Hind sõltub veel probleemist, selle raskusest ja ravi iseloomust. Täpsed hinnad saab teada konsultatsioonis.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn