Küsimus nr 7224

Gerda küsis (20. märts 2016)
Tere

Minu poeg sai just 1.9 aastaseks,suus on praeguseks 16 hammast. Hammaste eest hakkasimr hoolt kandma kohe kui need ilmnesid,peseme fluoriidi sisaldava hambapastaga.
Kahjuks on hambapesu meil üsna suur võitlus,nimelt on tõenäoliselt 1 esihamba rikkunud lutipudelikaaries. (Laps oli rinnalaps kuni 1.7aastani,sh ka öösiti). Kuna hammas teeb tõenäoliselt ka valu, pean leidma võimalikult kiirelt hea lahenduse hambaraviks. Kuna hammas arenes algupäraselt juba emaili kahjustusega,oli ilmselt bakteritel see nö kerge saak,vaatamata minu hoolikale hambapesule.
Kuna sellises vanuses laps tõenäoliselt protseduuri läbi viia ei lase,on minu küsimus,kas on mõeldav teha hammas korda narkoosiga. Selle äärmuslikkusest olen teadlik,kuid kui on võimalik last säästa kinnihoidmisest ja vägisi puurimisest,siis pigem oleme valmis võtma ette ravi narkoosiga.
Mis hinnaga peaksime arvestama sellisel juhul ning kas Teie kliinik on ka haigekassaga partner?
Loomulikult püüame esimesena leida abi nö tavalisest hambaravist,kuid kui see ei õnnestu,peame halbadest variantidest leidma parima.

Jään Teie vastust ootama!

Lugupidamisega
Gerda
Terje Altosaar vastas (2016-03-21 20:19)
Tere Gerda
Esimene, lihtsaim võimalus on lihtsalt proovida hambaarstiga tutvumisega. Vahel tekib arstiga lihtsalt hea klapp ja asi sujub. Paraku ei toimi see alati.

Teine võimalus on anda lapsele enne hambaraviaega rahustit. Rahusti saamiseks kirjutab hambaarst retsepti ja juhendab, millal ja kui palju seda andma peab. Taolise rahusti abil laps hiljem lihtsalt ei mäleta, mida temaga tehti, seega ei saa ta negatiivseid mälestusi. Siiski, ka rohu mõju all võib laps vastu puigelda.

Kolmandaks võimaluseks on tõesti hammaste ravi narkoosi all. Kui haiglas on järjekord nii pikk, siis näiteks Tallinnas Mustamäel asuvas hambakliinikus Vagodent on järjekord lühem. Kuna tegu on erakliinikuga, on narkoos mõistagi tasuline

Hambaauguks ehk kaariesekahjustuseks nimetame hamba kõvakoe kahjustust, mille on põhjustanud hambapinnal elava mikroobikihi ehk biofilmi elutegevuse jääkaine - piimhape. Kõige lihtsam on bakterite elutegevust häirida nende toidulaua kaudu. Ehk inimene peab kontrollima oma toitumisharjumusi. Söögikordade arvu tuleks piirata maksimaalselt 4-5 korrale päevas ehk jätta toitumiskordade vahele võimalikult pikad pausid (näksimine ei ole lubatud). Söömiskordade vahepeal olgu janujoogiks vesi.

Lutipudelikaariesest hoidumiseks:
· Ära pane last voodisse pudeliga, milles on suhkrut sisaldavaid jooke (ka veega lahjendatud mahla) või piima.
· Kui laps on magusa joogiga harjunud, pole teda võimalik kohe sellest harjumusest vabastada - seega tuleks hakata jooki iga päev üha rohkem veega lahjendama, kuni lõpuks laps harjub puhta veega oma janu kustutama. Võõrutusperiood peaks olema läbi viidav paari nädalaga (hiljemalt 12 elukuu lõpuks).
· Ära kasuta lapse rahustamiseks muud vedelikku peale puhta vee.
· Kui laps just süües magama ei jää, anna toidukorra lõpetuseks talle veidi vett peale juua (või üldse mitte midagi, sest ka lapse enda sülg loputab suu puhtaks)
· Puhasta oma lapse hambaid õhtuti hambaharjaga
· Uuri oma hambaarstilt või perearstilt oma kodukoha joogivee fuloriidisisalduse taset ja kui see on liiga madal, tuleb ühiselt läbi arutada, milliseid fluoriidikomponente võiks lapsele anda, et hambad juba varakult tugevad kasvaksid

Korraliku suuhügieeni korral kaariese levik peatub, kaariesest kahjustunud piimahambad tulevad ise suust ära kui selleks õige aeg on ning suhu lõikuvad jäävhambad on võimalik hoida kaariesest kahjustamata. Lisaks korralikule suuhügieenile peavad olema ka õiged toitumisharjumused.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa