Küsimus nr 7103

Ragne küsis (16. nov 2015)
Tere!
Paar päeva tagasi hakkas mu keel valutama. Keel valutab pealt kui ka külgedelt, samuti on kollane. Olen kaks aastat suitsetanud. Mis võib olla põhjus?
Terje Altosaar vastas (2015-11-22 18:36)
Tere Ragne

Palun pöörduge oma hambaarsti poole kliiniliseks kontrolliks. Saan ainult kirjeldada mõningaid põhjuseid.

Suuvalu põhjusi
Suuvalu võib olla väga mitmepalgeline probleem ning alati spetsiifilist põhjust ei leita. Sellega võivad samaaegselt olla seotud nii paiksed kui ka süsteemsed faktorid.

-Suitsetamine. Kliiniliselt leitakse suulaes väikesi punetavaid täppe, väikeste süljenäärmete põletik. Mõnedel juhtudel võib keele keskjoonel olla punetav ala, millelt filiformsed papillid on hävinud.
– Söömisharjumused. Kuum, tugevalt maitsestatud toit võib põhjustada keele kipitust. Teisest küljest on teatud juhtudel tugev maitseärritus tuntav limaskestal põletusena. Kliinilisi muutusi ei leita.
– Suuvee ja imemistablettide pidev tarvitamine ärritab limaskesta. Teatud juhtudel on suu limaskestal näha väikesi punetavaid alasid, mis on iga päev eri kohas. Pidev maitsenärvi ärritus võib tekitada maitsehäireid.
- Kuiv suu on aldis mitmesugustele ärritustele ja põletikele. Suu limaskesta kuivus võib olla tingitud suu kaudu hingamisest, süljenäärmete haigusest või süljeeritust vähendavast ravimist. Kliimaksiga kaasnevat suuvalu võivad tugevdada süljeerituses ja koostises toimuvad muutused. Süljeerituse vähenedes tekivad tavaliselt maitsehäired.
– Teravad hamba või täidise ääred, rohke hambakivi ja laiad hambavahed võivad olla valu põhjuseks, mis sageli lokaliseerub keele tippu.
– Valehambumusest tingitud valu lokaliseerub keelde ja mälumislihaste kinnituskohtadesse. Lisaks esineb patsiendil peavalu. Madal protees või puudulik ja paljude täidistega hammastik on hambumushäirete tõenäolised põhjused.
– Suunurgahaavandid ja nendega kaasnev proteesistomatiit viitavad suu seeninfektsioonile. Kliinilisteks sümptomiteks on proteesi all oleva limaskesta punetus ja valu. Raskematel juhtudel esineb keelel filiformsete papillide atroofia. Raviplaani tegemisel tuleb arvestada, et vähenenud süljeeritus soodustab suu seeninfektsiooni. Suu seennakkuse adekvaatne ravi hõlmab lisaks medikamentoossele ravile ka proteeside korrastamist (vastavalt hambaarsti otsusele).
– Tavaliselt on proteeside kasutajatel esinev alveooliharja valu tingitud väljaulatuva luu resorptsioonist, mille tulemusena alveoolihari muutub teravaks. Nendel juhtudel on otstarbekas teha ortopantomograafia võimalike luumuutuste väljaselgitamiseks. Sellise vaevuse ravi seisneb lõualuukirurgi poolt tehtavas alveooliharja tasandamises.
– Väga harvadel juhtudel võib proteeside kandmisega seotud valu olla tingitud allergiast. Täidiste tekitatud allergia on sagedasim. Kliiniliselt on kontaktallergia puhul nähtavad täidismaterjaliga vahetus kontaktis oleva suu limaskesta lihhenoidsed muutused. Nendest muutustest tuleb võtta biopsia. Kliinilise leiu ja patohistoloogilise diagnoosi põhjal võib patsiendi vajadusel allergiaproovidele saata.
– Ravimite kõrvaltoimetest on kõige olulisem süljeerituse vähenemine, millega kaasnevad mitmesugused ebamugavused, suu ärritus ning lisanduvad põletikud ja hambahaigused. Mitmete eri tüüpi ravimite puhul on kõrvalmõjuna kirjeldatud suu lihhenit meenutavaid limaskesta sümptomeid. Ravimite tarvitamisega võivad
kaasneda ka põletav tunne suus, samuti maitseja tundlikkusehäired, mistõttu suukaebuste selgitamisel on tähtsal kohal patsiendi ravimianamnees.
– Põletava tundega suu limaskestal võivad kaasneda punetavad erosiivsed alad. Nendel juhtudel tuleb ilmtingimata teha vereanalüüs, et välistada võimalik aneemia.

Kokkuvõte
Paiksed põhjused
– Haavandid (näit. aftoosne stomatiit)
– Hambakivi, teravad hambaääred
– Proteeside tekitatud või muu suupõletik (näit. kandidoos)
- Suitsetamine, alkoholi tarvitamine
– Söögiharjumused: kuum, tugevalt maitsestatudtoit
– Pidevalt tarvitatavad suuveed või imemistabletid
– Suukuivus (suu kaudu hingamine, kserostoomiat põhjustavad ravimid, vahel rasedus, klimakteerium)
– Valehambumus
– Vahel ka suu lihhenoidsed muutused, leukoplaakia, erütroplaakia ning keele spetsiifilised muutused nagu lõhedega keel, maakaartkeel ja filiformsete papillide atroofia
– Allergia stomatoloogiliste materjalide suhtes (küllaltki harv)
– Teatud lõuapiirkonna haigused

Süsteemsed põhjused
– Naha- ja limaskestahaigused (lame lihhen, erythema multiforme, vill-lööve jne.)
– Pernitsioosne aneemia
– Rauapuudusaneemia
– B-rühma hüpovitaminoosid
Diabeet
– Sjögreni sündroom
– leukeemia
– Agranulotsütoos
– Hulgikoldekõvastus (sclerosis multiplex)

Psüühilised põhjused
– Suu- ja näovalu võib olla psüühiline sümptom, mis võib kaasneda mitmete psühhiaatriliste häiretega, nagu depressioon, ahistustunne või isegi algav psühhoos.
– Kaua kestnud ja ebatüüpiliste näovalude all kannatava patsiendi uurimisel leitakse paljudel psühhiaatriline kõrvalekalle.
– Kaua kestnud, muule ravile mitte reageeriva suuvõi näovalu korral on omal kohal psühhiaatri konsultatsioon.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.