Küsimus nr 7023

Piret küsis (30. aug 2015)
Tere!

11. a tagasi pandi implantaat, mis kinnitati nn tehisluusse (kasutati lehmaluust materjali). Tekkinud on igemetasku ja suukirurg soovitas selle ära opereerida, kuna kogub baktereid. Ige on implantaadi juurest ka tumepunane võrreldes ülejäänud limaskestaga. Paar kuud tagasi sain külma ja ige tursus üles, suud liigutada valus, kuid panin kummelit ja igemepõletik taandus. Hügienist puhastas ja kirjutas 7 päeva antibiootikumid, kuna ige oli põletikuline, kuid implantaadi juurest mäda ei tule, halba lõhna pole. Kahjuks said jalad läbimärjaks, sain ka matkal tuult - ja lõi uuesti igeme paiste, valulikuks.
Nädal tagasi hakkasid valud, esialgu oli tuim valu lõualuus kus implantaat on. Nüüd on kolmiknärvivalu sarnane - teravad nõelatorked, aeg-ajalt, ka kõrva lööb valu.
Lugesin, et hambajuurepõletik võib põhjustada kolmiknärvipõletiku. Suukirurg tegi hiljuti panoraamröntegi (võin saata, on olemas elektrooniliselt) ja ütles, et pilt ei näita põletikku ja soovitas Ibuprofeeni. Panin aja operatsiooniks, et eemaldada igemetasku, kuid sellega läheb veel kuid.
Küsimus - kas igemetasku eemaldamine võtab valu? Kas valu on põhjustatud sellest, et igemepõletik (bakterid) on edasi liikunud luusse? Kuna hammast ja hambajuurt pole, kas põletik võib olla implantaadi ümer lõualuus? Olen lugenud, et kui põletik liigub luusse, tehakse operatsioon luu puhastamiseks - luu desinfitseeritakse. Kas võib olla juhtunud, et igemetaskuat on aja jooksul krooniline põletik edasi liikunud luusse implantaadi all, seda umbes kuu ajaga? Kas röntegn peaks sellist arengut kindlasti näitama? Olen lugenud, et 11 a tagasi pandud tehismaterjal muutub aja jooksul oma luuks - kas see materjal, kuhu implantaat praegu kinnitub, on muutunud minu luuks? On see koht vastuvõtlikum põletikule? Kas on võimalik, et igemepõletik on läinud hoopis kõrval asuvas terve hamba juurekanalisse ja tekitanud seal põletiku ja see annab kolmiknärvivalu sümptomid? Mis oleks ravi, kas pean igeme korrigeerimise asemel laskma puhastada luud?
Timo Paberit vastas (2015-09-01 21:32)
Tehisluu on sageli infektsioonile vastuvõtlikum (sõltuvalt selle materjali tüübist). Periimplantiit on krooniline protsess, mida kirjeldate - see seisneb luukaos implantaadi ümber ning sellega kaasnevate sümptomite avaldumises - igeme veritsus, turse, mädane eritis igemetaskust jt. Selle protsessi ravi osas peab suukirurg andma hinnangu ehk prognoosi. Paljudel juhtudel on abi dekontaminatsioonist ehk luu ja implantaadi pinna puhastamisest. See on kirurgiline protseduur ning selle edukus sõltub protsessi ulatuslikkusest ehk kui kaugele on probleem arenenud. Kui implantaat on suures osas luud kaotanud, on teatud juhul vajalik implantaadi eemaldamine, luudefekti ravi ning kordusimplantatsioon.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn