Küsimus nr 6870

Pille küsis (2. veebr 2015)
Tere! Minu küsimus on korduvat juureravi saanud hamba eemaldamise ajastuse kohta (kuna oma hambaarstiga oli viimane suhtlus kliiniku registraatori vahendusel, ei saanud täpsustavaid küsimusi esitada ja mõtlesin, et küsin siit).

Mul on korduvalt tehtud juureravi purihambale (16) - esimest korda ilmselt 15-20 aastat tagasi ning teistkordne (või äkki ka kolmandakordne, ei mäleta kindlalt) juureravi oli hiljuti, lõppes umbes pool aastat tagasi. Nädala eest tekkis paremal ülalõualuu piirkonnas uuesti mõõdukas valu (vajasin ibuprofeeni, aga sellest 3 * 400 mg annuses üldiselt enam-vähem piisas, v.a ühel õhtul), mis on kestnud umbes nädala, kiirgus vahepeal pisut ka kõrva ning tundub nüüd iseenesest vaibuma hakkavat. Väga tõenäoliselt on põhjuseks muidugi ikka see 6. hammas, aga tuleb tõdeda, et valulikkus survele on eri päevadel olnud tugevaim vaheldumisi kord 6., kord 7. hambale rõhudes ning ka 5. hammas on mõnel päeval survele hell olnud (5. ega 7. hammas ei ole kunagi juureravi saanud).

Käisin eelmisel nädalal valu kurtes ka hambaarsti juures, ent kuna silmaga polnud arstil midagi tavatut näha ja ka röntgenpilt oli leiuta ning minu segase jutu põhjal eri hammaste survetundlikkusest ilmselt täiesti kindel olla ei saanud, millise hambaga ja mida ette võtta, jäime esialgu äraootavale seisukohale. Selle nädala alguses pidin arstile registraatori vahendusel teada andma, kuidas asjad arenenud on, ning registraator arvas esialgu, et kui valu uuesti tagasi ei tule, võiksin kuu lõpu poole ikkagi oma arsti uuesti külastada (ma eeldasin, et eeskätt konsultatsiooniks ja tulevikuplaanide tegemiseks), helistas aga varsti tagasi ja ütles, et mu arst oli soovitanud selle aja tühistada ja panna aeg kirurgile tolle 6. hamba eemaldamiseks.

Iseenesest ma saan täiesti aru, et väga tõenäoliselt oli valu põhjus ikkagi seesama 6. hammas ning juureravi korrata pole sel juhul rohkem mõtet. Aga kuna mingi pisitilluke kahtlus ikkagi jäi ning valu tundub praegu ilma antibiootikumravita ise taanduvat, siis kas on praegu kindlalt põhjendatud selle, päris hiljuti pikalt ja põhjalikult (sh mikroskoobi all) ravitud hamba kohene eemaldamine või tasuks äkki ikkagi olukorda veel mõnda aega jälgida? Muidugi võib situatsioon laheneda nii, et mul hakkab hammas uuesti valutama juba enne, kui kirurgi visiit kätte jõuab, ja siis on selge, mis edasi teha, aga kui mitte? Teisest küljest ma eeldan, et hammast eemaldada ongi ilmselt lihtsam ja õigem siis, kui parasjagu aktiivset põletikku ei ole, ning vahest seetõttu oleks tõesti mõistlik see hammas kohe nüüd eemaldada, mitte jääda uut ägenemist ootama ... Mida soovitaksite?

Tänan väga vastuse eest juba ette.
Timo Paberit vastas (2015-02-04 22:43)
Tere!

Mul on muidugi keeruline seda olukorda kõrvaltvaatajana kommenteerida ning mingisugust hinnangut anda. Puudub ju täpsem materjal. Samas ma ei lugenud välja, et oleks tulnud arutlusele ka kirurgiline juuretipu eemaldamine ning retrograadne juurte täitmine? Kui hambas ei ole mõra või muid probleeme, mis selle protseduuri välistavad, siis on seda kaasaegsete vahenditega võimalik teha.
Ühesõnaga - juureravi protseduur viiakse lõpule juuretipu poolt ning selleks lõigatakse juure piirkonda lõualuusse väike ava. Juurte tipud eemaldatakse ning juurekanalid täidetakse hermeetilise täidisega. Haav õmmeldakse ning poole aasta jooksul jälgitakse paranemist. Seda protseduuri tuleb kindlasti mirkoskoobiga teostada, sest juuretippe on keeruline palja silmaga leida ja täita. Kui protseduur on edukas, saab hammast siiski säilitada ning see on alati parem lahendus, kui mistahes hambaprotees, sealhulgas implantaat.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn