Küsimus nr 657

Helely küsis (16. apr 2003)
Millise suuvett soovitaksite kasutada peale hammaste pesu? Mis oleks kasulik nii hammastele kui igemetele? Kas midagi niisugust ka olemas on, mis süljeeritust suurendaks? Ilmselt stressirohke elu tõttu kannatan suu kuivuse all ja usun, et vastava suuvee kasutamine aitaks natuke. Või on Teil mõni parem soovitus?
Marek Vink vastas (2003-04-18 12:26)
Hamba- ja igemehaiguste põhjustajaks on hambapinnale kasvanud mikroobikiht - hambakatt. Selle eemaldamiseks tuleb hõõruda hamba pinda mehhaanilise abivahendiga (hambahari + hambaniit vms).

Peale hammaste mehhaanilist puhastamist pole "suuveega" loputamine hädavajalik. Hambapastas sisalduva fluoriidi toimeaja pikendamiseks võiks jätta hambapasta lihtsalt suust välja loputamata (ehk siis ainult vaht välja sülitada). Alkoholi ühe toimeainena sisaldava suuvee kasutamine võib (eriti kuiva suu korral) limaskesti ärritada.

Kuiv suu (vähene puhkeoleku sülje erituskiirus) on tõsine probleem. Sellise diagnoosi kindlaks tegemiseks tuleb hambaarstil vastavad süljetestid teha ja probleemi kontrolli all hoidmiseks konkreetsed abinõud välja pakkuda. Suurenenud kaarieseriski tõttu vajab selline patsient tõhusamat fluoriidteraapiat. Koduste võtetena saab suu limaskesti näiteks vaseliini, spetsiaalse kunstsülje "Oralbalance"-geeli vms-ga "määrida". Tõhus on ka süljeerituse stimuleerimine ksülitooliga nätsu või pastillidega või lihtsalt puhta veega võimalikult sagedane suu niisutamine. Muidugi võib kasutada ka kaubanduses müüdavaid suuloputusvedelikke, kuid nendest tõusvat tulu ei tasuks ülehinnata (välja arvatud kaubandusele muidugi).
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn