Küsimus nr 6561

Annika küsis (3. veebr 2014)
Tere,

kohe 8. aastaseks saaval tüdrukul ülemistel jäävhammastel (kahel keskmisel) mõned valged laigud. Need hambad alles kasvavad. Lugesin internetist, et põhjuseks võib olla liigne fluoriidi tarbimine. Samas oleme kogu aeg elanud Tallinnas, Pirital, kus ei tohiks olla fluoriidirohke vesi. Samuti tarbime joogiks pigem pudelivett. Samuti ei ole ma märganud, et ta väga hambapastat alla neelaks ning kui laps oli väiksem siis pesime Weleda pastaga, mis minu arust fluoriidi ei sisalda. Kas võib olla ka muid põhjuseid, miks valged laigud tekivad? Kas on ka võimalus, et kui hammaste kasvades need kaovad? Lähme kindlasti ka hambaarsti juurde, kuid aega ei saanud väga ruttu. Samas käisime ca 1,5 kuu tagasi ja siis hambaarst ei öelnud midagi (võimalik, et neid laike ei olnud ka siis veel). Apteeker ütles, et võib olla tingitud ka kaltsiumi puudusest.

Ette tänades vastuse eest.
Regina Kuningas-Ott vastas (2014-02-05 13:16)
Tervist,

valgetel laikudel emaili pinnal võib olla kaks põhjust. Esimene on fluoroos, ehk liigsest fluori tarbimisest, põhjustatud emaili kahjustus, teiseks põhjuseks võib olla algav kaaries emaili pinnal. Antud kirjelduse põhjal on võimatu täpselt öelda millega tegu on. Fluoroosi tekkel on joogivee kvaliteedil oluline roll, kuid pudelivee tarbimine ei pruugi siin pääasta, sest tihti ei ole pudelile üldse märgitud palju seal fluori vees on.
Igaljuhul need plekid enam sealt ise ära ei kao, ning kui on kindel soov nendest lahti saada siis tuleks plekkide päritolu selgeks teha ja võiks proovida hambaarsti juures kahjustusala infiltreerimist näiteks ICONiga.

Tervitades,

dr. Regina Kuningas

HanzaDent Hambravi
www.hanzadent.ee
Regina Kuningas-Ott Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Seotud asutusega:
· HanzaDent Hambaravi Paldiski mnt 9, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.