Küsimus nr 6459

Nele küsis (26. okt 2013)
Tere!
Mul on juba mitu kuud suus põletav tunne. Nii keelel kui ka huulte limaskestal, vahel isegi põskede sisekülgedel. Keel on puhas, katuta, võib olla isegi liiga puhas. Toitun korralikult, ei suitseta, ei kasuta ühtegi suuvedelikku, hambapasta on looduslik ja sama juba 5 aastat.. Mis võib olla selle põhjuseks? Ja mis eriala arsti pädevusse see teema võiks kuuluda, perearsti olen külastanud ning peamised vereanalüüsid põhjust välja pole toonud.

Tänud ette vastuse eest!
Terje Altosaar vastas (2013-11-01 08:23)
Tere

Kõik järgnev on ainult oletuslik. Koostöös perearsti ja hambaarstiga leiate põhjuse teie murele

Maitsehäire põhjused
– Söömisharjumused. Kuum, tugevalt maitsestatud toit võib põhjustada keele kipitust. Teisest küljest on teatud juhtudel tugev maitseärritus tuntav limaskestal põletusena. Kliinilisi muutusi ei leita.
– Patsiendi maitsetundlikkuse häire põhjuseks võib olla haistmismeelt mõjutav neuroloogiline haigus
– Maitsmishäire esinemine ühel pool võib liituda mõne sensoorse hemisümptomeid andva neuroloogilise haigusega.
– Keele eesosa maitsehäire kaasneb perifeerse näonärvi halvatusega.
– Suukuivus
– Suu kaudu hingamine
– Ravimid
– Maitsetundlikkust mõjutavad haistmismeele häired
- Ninakõrvalkoobaste jm. põletik
- Allergiline nohu
- Trauma
– B12-vitamiini puudus, B12-vitamiini puudulikkusest tingitud neuroloogilised nähud: tundehäired, lihasnõrkus ja sellised psüühilised sümptomid nagu dementsus ja mäluhäired. Põhjuseks võib olla Sageli maohaigus ehk sisemise faktori (IF) puudumine + atroofiline gastriit (anaemia perniciosa), resektsioonijärgne seisund, harva maovähk. Harva terminaalse ileumi haigus (Crohni tõbi, resektsioonijärgne seisund, kaasasündinud B12- vitamiini malabsorptsioon).
- Laiuss või muud parasiidid.
– Puudulik toitumine
– Rauavaegus e. Aneemia
– Seedetraktihaiguste korral avalduvad sümptomid enamasti ka suuõõnes. Kuid kliiniline pilt võib olla väga erinev. Mao ülehappesuse ja reflukshaiguse korral põhjustab suhu sattuv maohape lisaks limaskesta söövitamisele ka hammaste erosiooni.Refluksi korral on neelu tagaseina limaskest punetav - see on tingitud happe ärritusest. Neid sümptome on kogenud hambaarstil kerge märgata ja suunata patsient vajadusel edasistele uuringutele oma pere- või eriarsti juurde.
– Vahel ka suu lihhenoidsed muutused, leukoplaakia, erütroplaakia ning keele spetsiifilised muutused nagu lõhedega keel, maakaartkeel ja filiformsete papillide atroofia
– Allergia stomatoloogiliste materjalide suhtes (küllaltki harv)
– Suu kandidoosile ehk suusoorile on iseloomulik paha maitse suus, valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas. Esineb sageli lastel, kel on punnis põsed ja sügav nasolabiaalvagu, kus võivad kasvada stafülokokk ning Candida albicans. Patsiendid on sageli atoopikud. Kandida vohamine söögitorus võib olla sümptomiteta, sageli on samaaegselt nakatunud ka suu ja neel.

Lugupidamisega
Terje Altosaar


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa