Küsimus nr 6376

Maarja-Liise küsis (11. sept 2013)
Kas vastab tõele, et peale õhtust hammaste pesemist ei tohiks suud ära loputada vaid peaks jätmagi hambad nö vähese hambapastaga kokku? Kas seda kahjulik alla neelata(küll väga väike kogus) pole?

Millal on õige hommikul hambaid pesta, kas enne või pärast söömist?
Triin Kunsing vastas (2013-09-19 08:29)
Tere Maarja-Liise,

Hambapastas sisalduv fluoriid tugevdab hambavaapa ja hambad ei lagune nii kergesti happerünnaku tagajärjel. Oluline on, et fluoriidi toimeaeg oleks võimalikult pikk, kuid hambapesuks kuluv aeg ei ole selleks piisav. Seetõttu soovitatakse suur osa hambapastast peale õhtust hambapesu välja sülitada, aga suud mitte põhjalikult loputada. Alla neelatakse niivõrd väike kogus, et see ei oma kahjustavat toimet.

Fluoriidi sisaldab ka meie joogivesi, kuid Eestis on see piirkonniti erinev. Lõuna- ja Kagu-Eestis on vees vähe fluoriidi, kuid Lääne-Eestis jällegi liiga palju. Hambapasta suhu jätmisel või mitte jätmisel võiks arvesse võtta ka seda aspekti.

Kindlasti ei ole hambapasta suhu jätmine mingi imevahend hammaste tervena hoidmisel. Olulisem on siiski hammaste puhastamine 2 korda päevas ja toitumisharjumused.

Hommikuse hammaste harjamise kohta võiks soovitada järgnevat. Kui peale hommikusööki on võimalik oodata hammaste pesuga vähemalt 30 minutit, siis võiks seda teha pärast hommikusööki. Kui sellist aega ei ole, siis võiks hambaid pesta enne sööki. Peale sööki on hamba email tänu happelisele keskkonnale suus nõrgenenud ning hambaid kohe peale sööki pestes kulutatakse hambaid rohkem kui vaja.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn