Küsimus nr 627

Heli küsis (29. märts 2003)
Kas hamba emaili sees olevaid hambaauke ei parandata? Kas hambaarst ei näe, ei märka neid? Mulle öeldi, et selleks korraks on kõik mu hambad korras, kuigi ise ma tean kindlalt(keele otasaga on tunda), et mul on mõned emaili augud kindlasti. Ise ma seda arstile ei julgenud öelda. Kas pean ootama, millal need suuremaks muutuvad, või tuleks mul kohe hambaarsti juurde tagasi minna? Läheks hea meelega ja ennetaks suurte aukude teket.
Reet Pallase vastas (2003-04-01 14:47)
Hambaarsti juures olles oleks kindlasti võinud arstilt küsida nende hammaste kohta, milles kahtlustate olevat augud.

Üldjuhul võib öelda, et emailikaariest nii lihtsalt keelega ikkagi tunda ei ole. Samuti ei hakata emailikaariest enamasti parandama - hea hügieeni korral võib taoline pindmine auk "peetuda" (emailikahjustus võib jääda mitmeks aastaks samale tasemele ega pruugi pika aja jooksul sügavamaks minna). Erandina parandatakse emailikaariest halva hügieeniga patsiendil, kui on kindel, et poole aasta pärast järgmises kontrollis on auk suuremaks läinud (või ei pruugi patisent kontrolli jõuda).

Antud juhul tundub aga, et keelega võite tunda ehk hoopis hamba loomulikke vagusid. Terve parandamata hammas ei ole ju päris sile, hambal on sügavamad vaod ja kõrgemad köbrud. Ehk peate aukudeks hambavagusid? Kindla vastuse oleks aga saanud hambaarstilt, kes Teie hambaid kontrollis.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn