Küsimus nr 6244

Triinu küsis (21. märts 2013)
Tere!
Mul tekkisid 5 päeva tagasi suulimaskestale haavandid (aftid), mida on varasemalt mõned korrad esinenud. Nüüdseks on tekkinud huulte paistetus, huuled kipuvad pragunema ja veritsema. Kas see võib olla omavahel seotud või on tegemist millegi muuga? Aftid on valulikud vaid söömise ajal, hambaid pesen parodontax-iga, kuna on olnud probleeme igemete veritsemisega. Igaksjuhuks mainin, et mul on rauavaegusaneemia.
Kas saaksin ise midagi ette võtta leevendamiseks või tuleks pöörduda hambaarsti/perearsti vastuvõtule? Kodus leidub perioKIN igemegeeli - kas seda tohib kasutada?

Ette tänades.
Terje Altosaar vastas (2013-03-22 09:48)
Tere

Huulte lõhenemine ja sagedased limaskesta erosioonid võivad olla tingitud rauavaegusest.

Rauavaeguse kliinilised nähud suus on nt:
Suu kuivus,
lõhed suunurkades,
maitsetundlikkus häired ja põletustunne,
atrofeerunud papillidega sile, läikiv, kahvatu keel.
Glossiit ehk keel helepunane, eriti servad, söömise ajal valune.
Kerged traumad tekitavad erosioone.
Söögitoru muutuste tõttu tekivad raskused neelamisel.
Hamba kõvakudede muutused, eelkõige kaaries, lisaks emaili tuhmumine, haprus ja mõranemine
Edaspidi tekib suu limaskestale hüperkeratoos ja leukoplaakiasarnased muutused.

Ravi peab olema kompleksne (koos perearstiga). Suu ja limaskesta vaevusi saame ainult vähendada ja selleks mõned soovitused:

Tõhustatud suuhügieen.
Raskendatud suuhügieeni korral määratakse paranemisperioodiks patsiendile 0,12% kloorheksidiinilahusega suuloputused. CHX seostub hamba-, igeme- ja bakteripinnal olevate anioonidega Mõju avaldub 12-18 tunni jooksul. Kloorheksidiini kasutatakse antiseptikuna igemehaiguste ravil ja ennetuses (tavaliselt 0,12 - 0,2% lahus) Kloorheksidiini toime väheneb vere ja hambapasta jääkide juuresolekul - seepärast soovitatakse peale hambapesu, enne kloorheksidiini kasutamist suu hoolikalt puhta veega läbi loputada. Kloorheksidiin põhjustab juba ravi alguses maitsmisaistingute muutuse ning hammaste ja limaskestade värvumise. Mõlemad kaebused taanduvad kiirelt ravikuuri lõpetamise järgselt.

Aftamed®geel hüaluroonhappe erivorm on üks asendamatuid looduslikke komponente suu limaskestas. Kuna lahus kinnitub suurepäraselt limaskestadele, jääb kahjustustele kaitsev kattekiht, mis vaigistab valu otsekohe. Pikema aja jooksul eralduv hüaluroonhape rahustab ja uuendab kahjustunud kudesid ning haavandid paranevad seetõttu kiiremini.

Toit ei tohi limaskesta ärritada, seega ei sobi liiga kuumad, külmad ega vürtsikad road kuni kahjustuste paranemine kestab. Konsistentsilt sobivad pehmemad või vedelamad toidud.

Suulimaskesta paranemist soodustavad retinooli ehk A-vitamiini sisaldavad õlilahused, millega võib lööbeelemente peitsida.

Jõudu
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa