Küsimus nr 6214

Ave küsis (8. märts 2013)
Mul on kaks last ja kaks muret.
Ühel lapsel puudub teine jäävhammas. Kolmas hammas on trüginud tema koha peale. Teine hammas on kolmandal kohal ja on siiani piimahammas. Tütar on 15 aastane. Teisel pool on kõik hambad küll olemas kuid üks nendest on käbi hammas.
Ortodondid on soovitanud implantaadi paigaldamist kui ta on vanemaks saanud. Koos breketitega hammaste liigutamisega.
Teisel lapsel on alalõug väga taga asetsev, ülemine lõualuu ei ole ka õige kujuga. Tal kandis ühte suu aparaati. Nüüd soovitati alustada ravi breketitega, nii üleval kui all ja kahe ülemises reas hamba välja tõmbamist (hambad on terved). Või siis ootata, hiljem tuua kirurgiliselt alumine lõualuu ette poole. Tüdruk on 13 aastane.
Ma ei tea mida teha!
Kirsten Nigul vastas (2013-03-12 13:03)
Puuduvate eesmiste jäävhammaste ravis on tavaliselt 2 võimalust. Üks ja eelsitatum võimalus on breketravi käigus vahede sulgemine. Ravi lõpeb varem ja ei ole vaja kunsthambaid kasutada. Teine variant on puuduva hamba asendamine implantaadiga, kuid miinuseks on see, et seda saab teha allles peale kasvu lõppu umbes 20.ndal eluaastal. Sobivaima variandi oskab välja pakkuda ortodont.
Liiga taga asetseva alalõualuu puhul on lastel raviks 2 võimalust: ülakaare väiksemaks tegemine hammaste eemaldamisega ja teise variandina alalõua kasvu soodustamine. 13-aastasel lapsel on võimalikud mõlemad variandid. Kirurgiline ravi on näidustatud peale kasvu lõppu ja ainult väga raskete probleemide korral. Teie lapsele sobivad variandid oskab samuti välja pakkuda ortodont.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn