Küsimus nr 621

Anneli küsis (24. märts 2003)
"Üldanesteesia korral patsient kaotab protseduuri tagajärjel teadvuse. Veenisisese rahustava süsti korral patsient on täielikult lõdvestunud, kuid siiski teadvusel...".
Need on vist 2 erinevat asja? Üldanesteesiat tehakse Tartus küll (Stigma), aga rahustavat süsti? Kaldun arvama, et seda Eestis (Tartus) ei tehta? Tänan.
Marek Vink vastas (2003-03-28 08:28)
Üldanesteesia ehk üldnarkoosi eesmärk on patsient meditsiiniliste protseduuride ajaks "magama panna". Hambaravivastuvõtul võivad seda vajada näiteks väiksed lapsed, (psüühilise) puudega inimesed ja haiglaslikult hambaarstikartlikud patsiendid. Üldnarkoosi viib alati läbi anestesioloog.

Rahustava süsti (või ka tableti) eesmärk vähendada patsiendi pinget enne kohaliku tuimastuse ja raviprotseduuride läbiviimist. Tabletti võidakse manustada umbes tund, lihasesse süstitakse 30 min ning veeni saab süstida vahetult enne raviprotseduuride algust. Tavaliselt kasutatakse selleks bensodiasepiine või opiaate.

Narkootilise toimega bensodiasepiin vähendab kartust ja ängistust ning seda kasutatakse näiteks ka unetuse ja atakkide raviks. Hambaraviprotseduuride eel tavaliselt kasutatavat Diasepaami on olemas tableti, mikstuuri, küünalde ja süstelahuse kujul. Tõenäoliselt on väga harvad juhud, kui hambaarst seda süstib, sest tableti kujul on seda märksa vähem hirmuäratav manustada (kui patsient süstlanõela niigi kardab).
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.