Küsimus nr 6126

Tiiu küsis (10. jaan 2013)
Kuidas ortodonti vahetada?

Mulle tundub, et minu raviarst ei saa raviga päris hästi hakkama. Olen täiskasvanu ja armastan, kui ma saan protsesside füüsikalistest seostest aru. Ma ei suuda järgida oma raviarsti antud juhiseid, kui need ei ole minu jaoks loogilised ja seni üldiseks jäänud selgitused piirduvad sellega, et millegi blokiks nimetamine peaks muutma elastse materjali loogilist tõmbesuunda lühima pikkuse suunas hoopis vastupidiseks ja elastsed ühendused ühes kohas on elastsed ning nihkuvad soovitud suunas aga teises kohas sama mõju all olevatele elastsetele ühendustele ei mõju sama materjali tõmbejõud üldse, sest ortodont ütleb nii.

Minu ravi kohta esitatud küsimustele vastab raviarst nüüd juba resoluutselt, et tema on ortodont ja mina ei ole. Selline suhtumine ei tekita mingit kindlust, et toimuv ravi on kindlasti õige. Pigem on see õõvastav ja ma ei suuda oma raviarsti juhiseid enam järgida ning tema otsuseid ka edaspidi usaldada.

Kuidas tegutseda, et raviarsti vahetamisest kõige vähem probleeme tekkiks ja uuel ortodondil vana ortodondi tehtud ravist võimalikult hea ülevaade oleks ning ravi võimalikult kiiresti jätkuda saaks?

Ortodont paneb ju igal visiidil kirja vaid paar üldist sõna, mis ei anna tehtud ravi kohta täpset infot ning mina ei ole nii suur spetsialist ortodontia teemal, et oskaks uuele ortodondile kõike ravi jätkumise seisukohast vajalikku rääkida.

Ma ei soovi ravi pooleli jätta aga ma saan aru, et kui ma oma raviarsti antud juhiseid järgida ei suuda ja teda ei usalda, siis see on väga suur probleem.

Ette tänades
Triin Jagomägi vastas (2013-01-11 10:54)
Eesti Ortodontise Selts on oma liikmetele välja töötanud juhised, kuidas toimub ortodondi vahetus. Vaja on, et te oma ortodondile seda ütlete ja saate tema käes kõik ravisse puutuvad dokumendid (kaardi väljavõte koos raviplaani ja tehtud raviga, röntgenpildid jne). Edasi tuleb teil leida ortodont, kes ravi jätkab.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa