Küsimus nr 6007

Pille küsis (4. okt 2012)
Tere.

Lasteaedades pakutakse lõunasöögi kõrvale ka magustoitu. Viimane amps on magus ja siis minnakse kohe 2 tunniks magama. Kas laps peaks enne uinumist magusat sööma?
Kas magades ka süljenäärmete tegevus on nii aktiivne, et suhkru hambaid lagundava toime jõuaks neutraliseerida? Koheselt peale ärkamist tuleb lastel uus söögikord peale.
Kas ja kuidas mõjutab see laste hammaste tervist?

Tänan.
Marek Vink vastas (2012-10-08 11:13)
Igasugune toidukord mõjutab hammaste tervist. Mida harvem seda parem hammastele. Lasteaias on päevaplaanis kindlad lastele optimeeritud toidukorrad, millest kahju ei sünni. Probleemiks võivad olla "salakommikesed", mis voodis olles enne uinumist suhu pistetakse.

Ideaaljuhul võiksid lapsed enne magamaminekut hambaid harjata, kuid see on tänapäeval praktiliselt kadunud, sest lapsed kippusid hambaharjasid omavahel segi ajama.

Ohtlikuks või suisa kuritegelikuks tuleks pidada lasteaedasid, kus lastele toidukordade vahel janujoogiks magustatud jooke pakutakse. Selliseid veel leidub.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn