Küsimus nr 5990

Monika küsis (26. sept 2012)
Tere!

Mul on kaasasündinud väga viletsad hambad. Hakkasin hambaarsti külastama juba alates 10 eluaastast ja hetkel olles 30-aastane, polegi vist hammast, mida poleks plommitud/puuritud. Mul on tähtis küsimus... kuna suu on erinevaid täidiseid täis, soovingi teada täidiste täpset koostist, sest kõik see mis kulub, läheb toiduga ka minu soolestikku...Kas kõik need koostisosakesed lahustuvad ja imenduvad verre? Mis saab alla neelatud hambaplommist või hamba pinnalt kulunud osakestega minu organismis? Täpne koostis? Uuringud ohutuse kohta? Kas hambaarstid ei peaks ka tutvustama, millist täidist nad kasutavad?

Head soovides ja vastust oodates,

Monika
hambaarst Ivo Ost vastas (28. sept 2012)
Ivo Ost Raske öelda milliseid materjale konkreetselt Teil hammastaes on aastate ja aatate vältel kasutatud, ja kuna ma ei tea mis materjalid need on siis raske pakkuda ka nende koostist.
Tänapäeval on hambravis kasutuses järgnevad täidismaterjalid: valguskõvastuvad komposiidid, keemiliselt kõvastuvad komposiidid, topelt kõvastuvad komposiidid, klaasionomeerid, kompomeerid ja hõbeda amalgaam. Kvaliteetsete materjalide koostisosakesed on tavaliselt polümeriseeritud ja neid ei eraldu organismi lahtiste molekulidena, samuti on amalgaamis metallimolekulid sulamis kinni ja ei eraldu.
Pikaajaliselt hambas olev materjal võib loomulikult aastatega kuluda ja need osakesed mis eralduvad neelatakse alla, kuid kuna tegemist on makroosakestega, mis ei ole molekulid, siis ei imendu nad ka soolestikus organismi ja need viiakse loomulikul viisil seedetrakti kaudu välja.
Sügavama huvi puhul võib hambaravi täidismaterjalidest lähemalt uurida siit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_composite
http://en.wikipedia.org/wiki/Glass_ionomer_cement
http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_compomer
http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_amalgam
http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_filling
jne.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Ivo Ost on vastanud teistele küsimustele
Ivo Ost
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000 Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia
Seotud asutusega:
· Stomms OÜ Pae 25, II korrus, Tallinn