Küsimus nr 5981

Mari küsis (22. sept 2012)
Alumine tarkusehammas hakkas valu tegema ning käisin eile seda välja opereerimas. Protseduur ise ei olnud valus, aga peale protseduuri, kui valuvaigistite mõju kadus, hakkas valus. Verine sülje segu lõppes alles teise päeva hommikuks.
Lugesin nüüd hiljem ka, et tegelikult esimesel päeval on soovituslik see alla neelata, et siis paraneb haav kiiremini. Esimesel päeval ma nii ei pannud tähele aga nüüd on küll näha, et vasakpoolne põsk on veidi suurem. Küsimus on aga hammaste hügieenis. Esimesel õhtul ma ei julgenud hambaid pesta, kartsin et haav läheb lahti. Aga kui suur on nüüd võimalus saada põletik?
Kristo Ivanov vastas (2012-09-25 14:40)
Tere Mari!

Tänud küsimuse eest! Teie kirjeldusest ei selgu, millised operatsioonijärgsed juhised Teile anti. Kui arst määras Teile pärast lõikust 0.12%-0.2% kloorheksidiiniga suuloputused, siis selle loputusvedeliku eesmärk on viia infektsioonirisk miinimumini suuõõnes. Seda määrataksegi tihti juhtudel, kus patsiendi suuhügieen on raskendatud (nt suuõõnes toimunud mistahes operatsioonid).

Samal päeval haava piirkonda ei soovitata tõesti hambaharjaga harjata, kuna veritsuse taastekkimise oht on suurem. Kuid kõrval- ja vastashambad tuleb hoida piinlikult puhtad. Mida parem hügieen pärast lõikust suuõõnes, seda väiksem risk põletiku tekkeks. Kindlasti soovitan vähemalt nädala jooksul kombineerida tavalise hambapesuga ka eelpoolnimetatud suuloputusvedelikku (firma ei ole oluline, oluline on kloorheksidiini sisaldus just vastavas vahemikus) skeemil: hommikul ja õhtul pärast hambapesu 1 min suus hoida -> välja sülitada, 7-10 päeva.

Põltiku tekkele on altimad alumiste hammaste eemaldamise järgselt suhu jäänud haavad, kuna neisse kipub puhtalt gravitatsiooni mõjul kergemini toidujäänuseid peetuma. Klassika on, et pärast lõikust 3-4 päeval valuepisoodid opipiirkonnas suurenevad, suust paha lõhn, paha maitse, kehatemperatuuri tõus, neelamisvalulikkus. Selliste sümptomite tekkides oleks mõistlik võtta ühendust uuesti raviarstiga, kes teostab haava revisjoni ehk korrastamise ning vajadusel määrab ka põletikuravi.

Ilusat paranemist soovides,
dr. Kristo Ivanov
Foorumi Hambakliinik
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.