Küsimus nr 5961

Anne küsis (11. sept 2012)
Kahe alumise esimese hamba ümer oleks nagu lima või narmendab.
Kui keelega katsun siis pole kohati nagu midagi ja siis jälle on. ( Vaadates pole midagi.)
Viimasel ajal püüan keelega ära lükata seda ollust, päev läbi käib keel suus ringi... väga ebameeldiv on.
Mis see võiks olla?
Terje Altosaar vastas (2012-09-18 08:08)
Soovitan külastada oma hambaarsti ja vastavalt kliinilise uuringule leida ravi. Põhjuseid võib olla mitmeid.

Pea kõikidesse tänapäevastesse hambapastadesse lisatakse järjest rohkem vahutavust ja säilitusaega parandavaid komponente. Vahutava pesuainena on põhiliselt kasutusel naatriumlaurüülsulfaat. Samas ei soovitata kasutada väga vahutavaid hambapastasid, sest vahuaine naatriumlaurüülsulfaat põhjustab suu limaskestas pikaajalisel kasutamisel mutatsioone. Mida rohkem naatriumlaurüülsulfaati on hambapastas seda enam võib inimene kogeda pesemise käigus valulikust limaskestal või põletavat tunnet suus ja suu kuivust.

Tänasel hetkel on palju levinud antimikrobiaalseks ühendiks, mis on jõudnud ka hambapastade koostisesse, on triklosaan. Ta on antibakteriaalse toimega ja laialt kasutusel kodukeemias juba ammu: seepides, higipulkades, deodorantides jne.. Meie ainevahetuses võib sellest ühendist tekkida dioksiinid, mis põhjustavad vähkkasvajat. Lisaks triklosaani mitmesugusele (arvatavale) mõjule – allergia, mutageensus ja nahaärritus – võib aine üha laialdasem kasutamine põhjustada bakterite vastupanuvõime suurenemist kemikaali suhtes. See tähendab, et bakterid kohanevad kemikaaliga (õpivad bakteritega koos eksisteerima) ja muudavad antibiootikumiravi raskemaks.

Kui olete vahetanud hiljuti hambapastat. Võib olla tegemist hambapastas kasutatava naatriumlaurüülsulfaadi poolt tekitatud muutustega. Kui olete ostmas hambapastat, siis veenduge et tema koostises ei ole (või kui on siis vähesel määral) vahtu (ehk Naatriumlaurüülsulfaat). Soovitan vahetada hambapastat.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.