Küsimus nr 5941

Kaire küsis (26. aug 2012)
Tere! Olen mures ja tahan teada mis saab minust, kui mul tihti peab hammas välja tõmbama hambaarstil ja arst ütleb et on igeme haigus parodontoos ja kaugele arenenud juba. Mul tihti igemed valutavad kui külma ja kuuma joon, peale seda kui külmetanud olen ja vahest tuleb niisama ka põletik igemetesse.
Arst ütles et enne ma ei saa sellest haigusest lahti, kui hambad kõik ära on suust, kuid seni tahan teada mis teha et valu poleks nii suur igemetes. Arst Ida-Virumaal ütleb see on põletik, kuid seda päris välja ei ravi enam. Tahan teada mis aitaks mind, ise olen 36 aastane, elan Ida-Virumaal ja olen palju hambaarstil käinud ja nad ka pole siiani suurt osanud aidata, palun kas oskate mind aidata.
Marek Vink vastas (2012-11-16 09:57)
Haiguse kontrolli alla võtmiseks on vajalik tegeleda põhjustega. Parodontiiti põhjustavad hambakaelal allpool igemepiiri pesitsevad mikroobid. Kaitsereaktsioonina "hävitab" organism hambaümbriskoed, et pisikud tervet organismi ei vallutaks.

Haiguse kontrolli alla saamiseks peab hambaarst mehhaaniliselt puhastama hambajuurepinnad ja patsient edaspidi adekvaatse suuhügieeniga hoidma bakterikasvu kontrolli all. Kaugele arenenud haiguse korral võib olla vajalik lootusetult kahjustunud kinnituskoega hambad eemaldada ja ülejäänud omavahel lahastada.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn