Küsimus nr 5917

Liina küsis (8. mai 2012)
tere!
paar päeva tagasi käsiin hambaarsti juures ja sain teada et mul on suus alfa. minu küsimus on et kas need ka nakkavad? kas võin näiteks last musitada või elukaaslasega suudelda jne-- ?
Terje Altosaar vastas (2012-05-14 11:12)
Oluline on teada mis haigusega tegu on. Suu limaskesta põletik ja aftid tekivad peamiselt herpes-viirus infektsiooni puhul.

HSV1 on väga levinud viirus. Erinevatel andmetel on selle viiruse antikehad veres kuni 80% kõigist inimestest. Antikehade olemasolu annab paraku vaid tunnistust, et me võime ka edaspidi nakatuda, kuna antikehad tekivad immuunsüsteemi vastureaktsioonina kehast leitud viirusele. Seega - herpesesse nakatunu sellest enam kunagi lahti ei saa. Õnneks kannatab oraalse herpese puhangute all vaid kolmandik HSV1 kandjatest. Ülejäänud 2/3 on vaid viirusekandjad. Peale oraalsete haiguste võib HSV-1 põhjustada ka silma sarvkesta põletikke (oftalmoherpest), mis viib sarvkesta tumenemiseni või nägemise kaotuseni. Võimalikud herpesest põhjustatud meningiidid, entsefaliidid, üldine vireemia.

Herpese viirus kandub edasi viiruseoskeste kaudu, mis võivad inimeselt inimesele sattuda nii sülje (nt suudlemisel) kui tavaliste nahk-naha kontaktide kaudu. Viirus võib edasi kanduda ka nakkusega kokku puutunud esemete - söögivahendite, huulepulga, hambaharja või käteräti abil.

Lisaks sellele, et te võite oma herpesega nakatada teisi inimesi, võite nakatada ka oma teisi kehapiirkondi, kui nakkusega kaetud käte abil neid puudutate. Nii võib herpes välja lüüa ka sõrmedel - seetõttu on äärmiselt oluline käsi sagedasti pesta sooja vee ja seebiga. Eriti ohtlik on herpese aktiveerumise 4.päev, kui villid hakkavad vesitsema - sest villides sisalduv vedelik sisaldab tegelikult miljoneid herpesviiruse osakesi. Koorikute moodustumise ajaks väheneb villides sisalduvate viirusosakeste arv tunduvalt. Sellegipoolest tuleks herpese puhangu kõiki faase pidada ühtviisi ohtlikult nakkavaks.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa