Küsimus nr 584

Milvi küsis (20. veebr 2003)
Otsides otsingumootorist garantii alt plommide garantiiaja kohta vastust, saan aru, et garantii plommile on vähemalt 6 kuud. Millised tähtajad kehtivad prooviplommidele? Loogika ütleb, et kui eelmisel päeval pandud prooviplomm kukub järgmisel päeval ära, siis uue paigaldamise eest on veider patsiendi käest uuesti raha küsida. Minul maksis prooviplommi paigaldamine 140 krooni, uue eest küsiti 70 krooni. Kas on õigesti toimitud ja milline seadusandlik akt garantiiküsimust sätestab?

Lugupidamisega M.P.
Marek Vink vastas (2003-02-21 10:39)
Garantiiküsimusi sätestab Tarbijakaitseseadus ja selle alusel koostatud Teeninduseeskiri, mis nõuab kaupadele ja teenustele vähemalt 6 kuulist garantiid. Meditsiinis on garantii mõistet raske kasutada. Arstid räägivad rohkem prognoosist. Ehk siis sellest kas ja kui kauaks mingi raviskeem mingi probleemi lahendab ja/või tüsistusi vältida aitab. Oma tegevuses lähtutakse arstikutse alal väljakujunenud tavadest ja praktikast ning arstieetika koodeksist.
Tänapäevaste valguskõvastavast komposiidist hambatäidiste prognoos on suhteliselt hea. Kuid statistiliselt tuleb siiski umbes viie aasta jooksul välja vahetada keskmiselt pooled täidised. Prognoos on seda halvem, mida suurem on täidis ja mida suurema koormuse osaliseks täidis saab. Kui ravitud juurega hambal moodustab üle poole hambakroonist täidismaterjal, on optimaalne selline hammas kroonida, millega selle prognoos mitmekordselt.
Ajutisi täidiseid asetatakse hambasse nagu nimigi ütleb ajutiselt: paarist päevast kuni mõne kuuni. Ka nende hambas püsimise prognoos sõltub järelejäänud hamba määrast, mälumiskoormusest ja muudest teguritest. Ajutise täidise asetamisel tuleb hambaarstil kõigi nende faktoritega arvestada ja asetada täidis antud olukorras optimaalseimal moel, et oleks tagatud selle vajalik püsivus. Isiklikult minu meelset pole Teie hambaarst antud olukorras käitunud kõige korrektsemalt. Pretensioonide korral kõige õigem pärida seletusi Teid ravinud arstilt või tema tööandjalt/ülemuselt. Suhtlemisprobleemide jätkumisel saab pöörduda Sotsiaalministeeriumi juures asuva ravikvaliteedi komisjoni poole või vahetada hambaarsti.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn