Küsimus nr 5808

Oliver küsis (11. märts 2012)
Tere!

Kindlasti selline väga sagedane küsimus, kuid siiski tahaksin teada, kuidas oleks võimalik (ja kas üldse) vabaneda paanilisest hirmust hambaarsti ees. Kui ma mõtlen juba sellele, et pean sinna minema, hakkavad käed higistama ja süda peksma. Hirmu tekitas kunagi hambaarst, kes kuidagi puutus turris närvi, mille tagajärjel tekkis selline valu, et ma minestasin. Üldiselt valu kui sellist ei karda, aga hambaarsti toolis on kõik 10 korda hullem kuidagi. Hambas vist on põletik ning seda peaks tõenäoliselt ravima, aga absoluutselt mitte kuidagi sinna arsti tooli ei tõmba. Olen ka kuulnud, et põletikuline hammas võib tekitada suuremaid tervisehädasid, kas see vastab tõele?

Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2012-03-12 12:28)
Organismis asuv pidev põletikukolle koormab südant, rääkimata ohust et põletik võib alati (ja kõige ebasobivamal ajal) ägeneda. Selles suhtes on mõistlikum pöörduda hambaarsti poole probleemi varases staadiumis, kui hammas veel väga ei valuta, sest põletikulisele hambale ei pruugi valuvaigistav süst nii efektiivselt mõjuda.
Hambaravihirmu vastu võitlemisel on suur osa patsiendi ja arsti vahelisel usaldusel, seega oleks hea leida arst, kellel on aega, tahtmist ja kogemusi, et saavutada teie usaldus ning teha suus kasvõi läbivaatus. Hea oleks, kui juba visiidile registreerudes oma hirmust räägite ja palute veidi pikema aja reserveerida. Kiirustades ei jõua usaldus tekkida ja see vaid lisab pingeid järgmisteks visiitideks. Hambaarst saab enne läbivaatust teha ka rahustava süsti.
Hambaravihirmu tuleks vähendada ilmselt samm-sammult, st igal visiidil tuleks seada üks väike eesmärk (nt "täna ainult kontrollime ja teeme raviplaani") ja see siis ka täita. Visiite hambaarstile tuleb sellisel juhul muidugi rohkem teha ning see läheb ka kallimaks, aga nii te harjute tasapisi kabineti erandliku lõhnaga, oma abitu lamava asendiga, arsti suhtlemisviisiga jne. Kõige tähtsam on aga teha esimene samm ja endale kindlaks jääda.
Kindlasti tasub lugeda ka varasemaid vastuseid ning artikleid hambaravihirmust. Kõige viimases hädas aitab aga ravi narkoosis.