Küsimus nr 5758

Janne küsis (21. veebr 2012)
Heips,
Minul on selline päris hull olukord ja probleem.
Seoses väga noores eas juhtunud õnnetusega, on mul suu hambumus väga nutuses seisukorras. Olen käinud põhikooli ajast ka ortodondi juures, aga see töö jäi millegipärast tookord pooleli. Nüüd ülikooliaastatel on suu lihtsalt unarusse jäänud. Aga mitte see ei tee mulle muret, sest see on vaid kättevõtmise asi.
Muret teevad tarkusehambad. Umbes nädal tagasi hakkasid mul mõlemad tarkusehambad all kasvama, üks tuli natukene välja, aga teine on läinud nüüdseks paiste ja pole suutnud igeme alt välja pääseda. Ta ei valuta, aga põsk on ebamugavalt paistes ja kui miskit vastu läheb, siis teeb põrguliku valu küll.
Kuid alates lapseeast, on mul tänu minu väga halvale hambumusele ja hammaste seisukorrale arstidega väga halbu kogemusi. Igakord kui tahtsin hammast parandada, löödi aga käsi kokku, et nii õudne suu noorel inimesel. Lisaks tean ma ka, et hambaravi tänapäeval on kallis ja mõnes kohas lausa meeletu. Samas kvaliteedi hind on kvaliteedi hind.
Seega siit ka minu mure, tahaks õudselt minna tohtrihärrale oma valulikku hambapoissi näitama, lootes, et ta mulle leevenduse ilma teisi hambaid vaatamata leiab, aga kuhu ja millal ja kui palju maksab.. ?
Ehk oskate teie mulle miskit soovitada, ehk veidi motivatsiooni ja julgustki süstida:)

Ette tänades,
Päikest!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2012-02-22 10:42)
Tarkusehammastega ongi paraku paljudel nii, et kuna nad lõikuvad hiljem, siis neile enam suus ruumi pole, ja nad ei jaksa end täielikult välja suruda. Samas tekitab see kasvamine valu, lõikunud hambanukkide juurde võib tekkida põletik, viltu kasvav tarkusehammas võib lõhkuda naaberhammast jne - kõigi nende probleemide ennetamiseks soovitatakse enamasti tarkusehammas eemaldada.
Täpsemalt saab lugeda siit:
http://www.hambaarst.ee/artiklid/61

Kui tarkusehammas on juba tugevas põletikus, siis on selle eemaldamine tasuta (Haigekassa kindlustust omavates hambaravides), sest see põletik võib kiirelt ägeneda ja muutuda eluohtlikuks kogu tervisele.

Kindlasti tasub minna hammast kohe arstile näitama, väiksema põletiku korral saate antibiootikumide kuuri, et põletik hamba eemaldamise ajaks alla tõmmata. Suurema põletiku korral eemaldatakse hammas kohe (kui selleks on aega ja võimalusi) või siis saab panna aja hamba eemaldamiseks (vajadusel suukirurgile, kui tegemist on keerukama eemaldamisega).

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.