Küsimus nr 5736

Mari küsis (13. veebr 2012)
Tere,
Olen 3 a breketi kandja olnud (ülemised hambad). Kuna \"kihvast\" järgnev hammas tõmmati välja, siis breketitega toodi tagumised hambad ettepoole. Õrnad vahed on siiski sees veel, kuid järgmine kuu võetakse need ära (ei saa rohkem, kuna muidu ei kattu alumiste hammastega).
Probleemiks aga on see, et igemed on vajunud nendesse vahedesse, eriti sinna kus hammas ära tõmmati. Katab osaliselt ka siis seda hammast mis eelneva hamba asemele tõmmatud on ja selles vahes ongi kõige enam see ige.
Küsiksin, kas see jääbki nii, võib ige taandub mingi aeg?

Tänud, Mari.
Triin Jagomägi vastas (2012-02-14 09:37)
Igemete vohamine breketravi ajal on suhteliselt sage. Seda saab seostada ka hammaste harjamise raskenemisega ortodontilise aparaadi kandmisel. Reeglina peale breketite eemaldamist ja hammaste puhastamist muutuvad igemed normaalseks. Kui see millegipärast nii ei lähe, siis peaksite nõu pidama oma ortodondiga ja igemearstiga. Kui ige jääb häirima mõnest üksikust kohast, siis on võimalik seda ka kirurgiliselt korrigeerida, aga ennem peab olema kindlasti tagatud väga hea hammaste hügieen.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa