Küsimus nr 5729

Mare küsis (10. veebr 2012)
Mõni aasta tagasi paigaldati mulla implantaat. Kaks aastat hiljem hakkas selle hamba igeme alt immitsema mäda. Arst soovitas loputusvahendit, see aga oluliselt ei aidanud. Teine spetsialist tegi Metrodinidasoli ravikuuri, sellest oli abi paariks kuuks. Nüüd olen algseisus tagasi ja hambarstil mõistus otsas. Aega on kulunud üle aasta ja häda aina süveneb. Mida teha edasi?

Jään lootma Teie abile

Lugupidamisega Mare
Timo Paberit vastas (2012-02-14 10:38)
Antud juhul võib olla tegemist periimplantiidi ehk implantaati ümbritseva igeme ja lõualuu kroonilise põletikuga. Põletiku tekkepõhjus võib olla seotud puuduliku suuhügieeni, anatoomiliste iseärasuste -halva luukvaliteedi, halva igemematerjali- koormusest tingitud luukao või veel mitmete teiste põhjustega. Ravi planeerimisel tuleks neid põhjusi püüda tuvastada ning olukorda analüüsida. Antibiootikumind ning loputamine ei kõrvalda probleemi põhjusi vaid võivad leevendada tagajärgi ja on sobilikud võtted ravi toetamisel.
Periimplantiit ehk põletik implantaadi ümber viib luukaoni ning luutaskute tekkele implantaadi ümber. Kruvi keermed saastuvad ning see viib omakorda luutaskute süvenemiseni. Periimplantiidi ravi skeem sõltub sellest, kui sügavalt on luu kahjustunud. Enamasti läheb tarvis ikkagi kirurgilist sekkumist, mille käigus püütakse implantaadi pinda puhastada ning tekkinud luukadu korvata. Samuti on võimalik teostada nn.implantolplastia protseduuri, mille käigus implantaadi kruvi osa poleeritakse ja püütakse luua tingimused periimplantiidi taandumiseks.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn