Küsimus nr 5664

Triin küsis (21. dets 2011)
Tere,

mind piinab juba neljandat päeva tarkusehamba kasvamise valu, mis omakorda on igeme nii paiste löönud. Valu on kandunud ka ülemistesse hammastesse, kõrva ja neelata on ka väga valus. Käisin eile iget lahti lõikamas aga valu järgi ei anna ja paistetus ka ei taandu. Sain arstilt veel kaasa ka puhastamiseks spetsiaalsed vahendid. Kuna olen kolmandat kuud lapseootel, siis antibiootikume arst ei tahtnud välja kirjutada. Minu küsimus oleks - kas peaksin laskma antbiootikumid välja kirjutada või ootan valu vähenemist ja paistetuse taandumist liiga vara. Minu arvates ei ole mitte kuidagi asi paremaks läinud ja ei jõua enam valu kannatada.

Tänud ette
Kristo Ivanov vastas (2012-08-29 07:49)
Tere!

Vabandan, et pidite vastust kaua ootama, aga küsimus jõudis alles täna minuni. Loodan siiski, et praeguseks on Teie mure juba lahenduse leidnud.

Kuid infoks niipalju, et tegemist on hambakrooni ümbruse põletiku ehk perikoroniidiga. Enamasti tekib selline põletik osaliselt lõikunud tarkusehammaste piirkonnas, kus hamba ja igeme vahele on kogunenud toidujäänused, mis on hakanud seal lihtsalt öeldes roiskuma, kuna patsient ei pääse hambaharjaga vastavat piirkonda puhastama. Selline piirkond on bakteritele soodsaks kasvupinnaseks ning pisilaste vilka elutegevuse käigus tekib igemetaskusse äge põletik.

Klassikaliste sümptomitena esinevad probleemse hamba piirkonnas igeme punetus, turse, valu, millest viimane võib kiirguda vastaval näopoolel ja pea piirkonnas. Tihti kaasnevad ka suuavamistakistus, kehatemperatuuri tõus ning valulikkus neelamisel. Viimaste sümptomite korral on näidustatud antibakteriaalne ravi. Ägedate põletikunähtude möödudes kuulub hammas eemaldamisele.

Kas rasedana võib kasutada antibiootikume? Hetkeolukorda arvestades on vastus "jah". Kuigi antibakteriaalset ravi ordineeritakse patsientidele suhteliselt kergekäeliselt ja sellesse tuleks suhtuda kriitiliselt, on siiski vajalik arvestada, kas ravist saadav kasu kaalub üles võimalikud kaasnevad riskid. Peab teadma, et tarkusehambad asuvad juba antoomiliselt sellises piirkonnas, kus põletik ja mädased infektsioonid on altid levima kergesti neelu- ja kõripiirkonda ning sealt isegi edasi siseorganitesse. Seega Teie sümptomaatikat silmas pidades ordineeriksin mina kindlasti antibiootikumravi. Antibakteriaalsete ravimpreparaatide valik on päris lai ning kindlasti leiab arst Teile sobiva preparaadi, võttes arvesse rasedust.

Soovin Teile ilusat lõppevat aastat ja loodan, et probleem laheneb!
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa