Küsimus nr 5653

Stella küsis (13. dets 2011)
Tere lp. doktor Kristo Ivanov,

Mure on järgmine - emal on suur põletik suus, mis on arvatavasti proteesidest, mis on suus olnud juba üle 5 aasta. Ema enda jutu järgi tal igemed veritsevad ja mõned hambad veidi loksuvad.
Eelmine hambaarst ravis antibiootikumidega põletikku terve aasta jagu, aga proteese ei eemaldanud. Soovitasin tal minna teise arsti juurde, kuna ravi tulemust ei andnud.
Teine arst tegi pildi ja ütles, et on nii suur põletik, mis on tingitud proteesidest, et kõik hambad tuleb välja tõmmata, kuigi hambad terved. Siis eemaldas ülevalt ühe proteesi, mille küljes oli 1 tehishammas. Järgmisel korral lubas ka teiselt poolt proteesi eemaldada, mille küljes on 2 tehishammast ja siis hakata pärishambaid välja tõmbama.
Proteesid on sellised, kus oma pärishammas on lihvitud ja protees selle peal ning ise ei saa eemaldada.
Minu küsimus on selline, et kas peab ikka kohe kõik oma pärishambad eemaldama või aitaks peale proteeside eemaldamist ravi ja siis teha uued proteesid ja kas saab teha sellised proteesid, mis kinnituvad teiste hammaste külge klambritega, sest praegusel hetkel seab rahanappus kahjuks piirid.
Ema oli väga šokeeritud, kui ainuüksi selle proteesi eemaldamine maksis 30eur-i, mis on pensionäri jaoks väga suur raha. Minu soov oleks emale leida optimaalne lahendus. Ehk saate kuidagi nõu anda. Ette tänades ja jõudu soovides!
Kristo Ivanov vastas (2011-12-21 16:22)
Üritan Teie kirjeldatud olukorrast aru saada. Tundub, et tegemist on hetkel suusoleva sildproteesiga, mis on kinnitatud nö tsemendiga enda lihvitud hammastele. Viitate, et emal hambad loksuvad ja igemed veritsevad. Sellisel juhul julgen arvata, et tegemist on suure tõenäosusega hamba kinnituskudesid haarava kroonilise põletikulise protsessiga ehk parodontiidiga. Ainuüksi antibakteriaalne ravi ei eemalda haiguse põhjust. Peamine on ladestuste ehk hambakivi eemaldamine ning tõsi, sellisel juhul on vajadusel mõistlik kombineerida mehaanilisele hambakivi eemaldusele lisaks antibakteriaalset ravi.

Mainite, et "teine arst ütles, et põletik on tingitud proteesidest", mida minul on raske kommenteerida, kuna ise ei ole patsienti näinud. Mõnikord, kui hammaste liikuvus on juba väga ulatuslik ja hambad põletikulise protsessi tagajärjel luulise kinnituse kaotanud, võib tõesti vajalikuks osutuda probleemsete hammaste eemaldamine. Küll aga julgeksin ma Teil soovitada emaga minna igemeravi eriarsti ehk parodontoloogi konsultatsioonile, et saada spetsialistilt hinnang, kas ja millist lootust olemasolevatele hammastele antakse. Kui ei ole lootust, on siiski mõistlik lasta põletiku edasilevimise vältimiseks probleemsed hambad eemaldada. Kuid kui parodontoloog annab lootust, tasub kindlasti proovida igemeravi, sest hambaid välja jõuab tõmmata alati.

Suust-eemaldatavat proteesi saab kindlasti teha, kuid millist täpsemalt, sõltub juba visiidil - proteesitüüp selgub olemasolevate hammaste olukorrast ja asetusest.

Hambaravi hinnad paraku ongi üsna krõbedad. Endale taskukohasemate hindadega kliinikuid saate leida eelnevalt internetis eeltööd tehes. Paraku Te ei maini, millisest linnast pärit olete. Kui nt Tartust, siis Ülikooli Stomatoloogia kliinikus Raekoja plats 6, on võimalik tudengite juures võimalik saada märkimisväärset hinnaalandust ning mõningad raviprotseduurid on tasuta. Tudengite tööd ei maksaks karta, kuna nad tegutsevad juhendava õppejõu käe all. Seega, aega võib minna kauem, kuid töö tehakse väga püüdlikult ja lõppkokkuvõttes ka tunduvalt odavamalt.
Loodan, et leiate ema murele lahenduse!
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa