Küsimus nr 5652

Mai küsis (12. dets 2011)
Olen 35.aastane naine. Mul eemaldati kuu aega tagasi ülemised tarkusehambad - väikesed augud olevat sees ja tarkusehambaid ei parandata. Nüüd on ühe eemaldatud hamba igeme ääres terav luu väljas. Käisin arsti juures seda uuesti näitamas. Ta ütles, et see on lõualuu ja normaalne. Minu arvates ei ole normaalne, kui luu ots u. 2 mm igemest välja paistab ja on nõelterav, kraabib põske. Hamba eemaldamine läks väga raskelt. Hambal oli 4 juurt ja kõik väljapoole kaardunud nagu j-tähed. Hammas puuriti 3-ks ja alles siis saadi see kätte. Protseduuri käigus tundisin metsikut valu. Mis ma peaksin tegema selle lõualuuga? Kardan, et sinna igeme alla võib mõni bakter või mustus minna ja siis võib tekkida lõualuu põletik. Kas see on üldse võimalik? Ja mida sellisel puhul teha kui ma ikka tahaks sellest tervavast kohast vabaneda? Kas peab kirurgilisele opile minema ja kui palju see maksab?
Ja miks tarkusehambaid üldse nii kergekäeliselt eemaldatakse? Nad on mulle 15 aastat söömisel abiks olnud ja nüüd tunnen, nagu ei olekski enam millegagi süüa. Alumised on veel alles ja neid ei lase ma mingil juhul eemadada, kuigi arst ütle, et kui enam ülemisi ei ole, mis neist alumistest siis ka enam hoida. Ei poolda tervete hammaste suust välja kakkumist. Ka siis kui on väike auk, saaks seda ju parandada. Kas veel leidub Eesti mõni arst, kes tarkusehambaid parandab? Kas mul on üldse patsiendina õigus keelduda tarkusehammaste väljatõmbamisest ja nõuda nende parandamist. See, et neile ei saa ligi, ei ole argument, sest kui neid saab välja tõmmata, saab neid ka parandada. Mul ei olnud enne 10.a. hambavalu olnud, nüüd ei tea enam mida teha või kuhu pöörduda, et abi saaks.
Timo Paberit vastas (2011-12-15 09:17)
Tarkusehammaste eemaldamiseks on erinevad näidustused. Enamasti kuuluvad need eemaldamisele juhul, kui tarkusehambad ei ole korralikult välja lõikunud, on lõikunud ebasobivas asendis, taksitades hügieeni või ohustades naaberhambaid või tekitades ruumipuudust.
Tarkusehammaste ravi on loomulikult ka võimalik, kuid see on alati raskendatud nende asendi tõttu suuõõnes. Kui täidis saab ebatäpne või halvasti viimistletud, ei pruugi ravi olla tõhus ning lekkiv ja hambakattu korjav täidis mõjutab paratamatult kogu suu keskkonda ning tõstab ka teistel hammastel hamba- ja igemehaiguste riski. Sel põhjusel kolleeg hamba ilmselt eemaldas.
Luuserv, mis igemest läbi tungis vajaks kindlasti kirurgilist korrektsiooni ning probleem ei pruugi ise laheneda. Protseduur ei ole väga keerukas kuid täpse diagnoosi ja hinnakalkulatsiooni saab siiski määrata kohapeal - st. hambaravikabinetis.
Kindlasti on hamba eemaldamiseks vajalik patsiendi nõusolek, nii nagu iga raviprotseduuri korral. Alati on patsiendil võimalik protseduurist keelduda kuigi kõik meditsiinilised protseduurid kannavad mingit eesmärki patsiendi tervise huvides! Meie kliinikus (Merimetsa Hambakliinik) on tarkusehammaste ravi patsiendi soovil ning vastunäidustuste puudumisel võimalik.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn