Küsimus nr 5591

Birgit küsis (11. nov 2011)
Tere!

Eelmisest teisipäevast saati hakkas tunda andma jälle minu alumine parempoolne tarkusehammas. Sinnamaani oli tarkusehammas täielikult lõikunud ja tal oli vaja vaid veel ülespoole ronida ja kõik oleks olnud ok. Hammas on tulnud kokku juba 5 aastat ja olen 23 a. Aga laupäevaks oli siis valu juba nii suur, et ei saanud öösel magada ja lasin teha kiirabis tugeva süsti. Kahjuks mõjus ka see süst vaid 5 tundi ja siis hakkas piin jälle uuesti peale.
Uueks teisipäevaks sain hambaarstile aja ja ta eemaldas tarkusehamba. Kõik tundus tore ja hea. Arvasin ju, et kui nüüd ige taastub siis on kõik see piin möödas aga ei.
Kogu protseduur oli väga ebameeldiv. Valus just ei olnud. Tehti tuimestus. Ja siis kangutas 10 minutit ja sai hamba kätte. Siis aga selgus vaadates, et mingi osa juurest jäi sisse ja ta oli sunnitud veel meeletult tirima ja kangutama. Koju minnes siis tegin nii nagu räägiti. Ei joonud ega söönud kuuma toitu ega jooki. Loputasin suud soolveega peale sööki. Lisaks hakkasin juba pühapäev enne hambaarstile minekut võtma Ospamox 500 mg-d kolm korda päevas.
Nüüd aga siis eile ehk reedel, kui hamba eemaldamisest oli möödas 4 päeva helistasin ma neile sest pool näost oli paistes, kõik hambad tagant tarkusehamba asukohast kuni esihambani valutasid ja tarkusehamba kohale oli tekkinud vereklomp mille äär oli valge. Lisaks ei saa ma enam hästi suud avada. Pean väga pingutama, et suu täiesti lahti saada.
Eile siis tiriti kõik uuesti lahti ja jälle urgitseti ja kraabiti seal midagi. Vahepeal jäi mulje, et tirib sealt midagi välja (nagu siis kui juure tükk sisse jäi) aga ta ei öelnud midagi. Sain siis samad korraldused jälle.

Ja nüüd siis olen jälle siin kodus ja valu on kohutav. Paistetus ei ole alanenud. Valutab terve pool pead. Kõik hambad tagant tarkusehamba kohapealt ettepoole jälle tuikavad. Ja nüüd vaatasin ja jälle on tekkinud see valge jutt selle vereklombi külge tarkusehamba asukohal. Sain aru, et mul on põletik.
Millal see kõik lõpuks üle läheb? Kas peaksin jälle minema tagasi? Kas nad ei oleks pidanud esmaselt tegema röntgenpildi tarkusehambast? Ja ka pärast välja tõmbamist, et olla kindel et kõik on ikka välja tõmmatud? Mida ma veel saaksin ise teha kiiremaks parandamiseks? Ma ei suuda enam selle valuga elada. Olen varsti juba ju seda 2 nädalat kannatanud. Tunnen tõesti, et jaks on otsas ja ei oska enam midagi teha. Tagasi ma sinna enam ka ei suuda minna. Palun andke nõu, mida teha?
Kõike head,
Birgit
Reet Pallase vastas (2011-11-18 13:02)
Tere Birgit,

Tihti tuleb ette, et alumise tarkusehamba eemaldamise järgselt tekib paistetus ja suuavamistakistus. Paistetus on tavapäraselt suurim 2.-3. päeval pärast hamba eemaldamist ja möödub umbes nädalaga. Suuavamistakistus möödub samuti nädala-paariga.

Hamba eemaldamisest tekkinud haav paraneb läbi verehüübe, millesse hakkavad kasvama uued rakud. Seega ei tohiks haava liiga põhjalikult loputada - nii võib verehüüve haavast eemalduda, luu paljaks jääda ja põletik tekkida. Haavas olev verehüüve kattub suu keskkonnas valkja fibriinikihiga, mis ongi tõenäoliselt see valge äär, mida märkasid. See ei ole mäda, vaid lihtsalt üks etapp haava paranemisel. Umbes samamoodi nagu nahahaavale tekib koorik.

Kindlasti ei tohiks peale tarkusehamba eemaldamist teha niisket kompressi - see soodustab mikroobide kasvu ja põletiku arengut laiemale, lihaste vaheruumidesse.

Alumise tarkusehamba eemaldamine ja haava paranemine selle järgselt on tihti tüsilikum kui ülemise tarkusehamba eemaldamine, kuna alalõualuu on võrreldes ülalõualuuga tihe, kõva ja kehvema verevarustusega. Praegu jääb mulje, et valuvaigistav ravi ei ole peale operatsiooni olnud küllaldane. Valuvaigisteid ei peaks kartma - halb on hoopis, kui valu läheb nii suureks, et teda juba raske on kontrolli alla saada. Valuvaigistiteks sobib näiteks Paratsetamool 1000 mg 3 x päevas, millele lisaks võib vajadusel võtta Ibuprofeeni 400 mg 3 x päevas. Nende kahe ravimi toimemehhanismid on erinevad ja kahekesi koos on nad valu vaigistamiseks tõhusamad.

Kui muretsete, soovitan ikkagi hambaarsti juurde minna. Võib paluda ka röntgenpildi tegemist. Muide, kui põletikuvaba hamba juuretipp hamba eemaldamisel murdub ja seda kätte ei saa, ei põhjusta see enamasti edaspidi mingeid muresid. Pigem võib juure otsimine tekitada asjatult suure trauma.

Ja kindlasti võid oma hambaarstilt julgelt küsida kõike, mis Sulle muret teeb. Küsimused võib enne visiiti kodus lausa valmis kirjutada, et midagi ei ununeks.

Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.