Küsimus nr 5562

Käti küsis (24. okt 2011)
Tere,
Ma olen viimased 10 aastat Iirimaal elanud, seal avastati, et ma krigistan hoogsalt hambaid (hambad läksid koguaeg puruks, tundlikud on ja juure ravi oli palju jne). Sealt anti mulle pehmest plastikust hammaste kaitse millega ma öösel pean magama. Samas see aint kaitseb hambaid pealt ja hommikul ma ärkan ikka pea- ja lõua valudega.
Röntgeni peal avastas Iiri hambaarst, et palju on pragusid kah hammastes mida palja silmaga ei näe. Lisaks tundub, et hambad on suus ringi nihkunud, sest nüüd on kaks alumist esi hammast nihkunud väga üksteise peale. Seal ma uurisin, kas oleks midagi mis aitaks, et enam hambaid ei krigistaks. Sealne arst ütles, et ei tea mingit ravi.
Mis ma peaks tegema ja kelle juurde minema, sest kui ma nii jätkan pole mul varsti üldse hambaid? Olen nüüd Eestis Tallinnas ja loodan, et siin on juba paremaid vahendeid.
Marek Vink vastas (2011-10-26 10:40)
Hammaste öisel krigistamisel ehk bruksismil võib olla mitmeid põhjusi alates hambumushäirest kuni emotsionaalse stressini.
Kui probleemi põhjus jääb ebaselgeks ja põhjuslik ravi ei õnnestu, siis on ikkagi võimalik valmistada lõdvestav tugevast plastikust kape ehk splint, mille eesmärk on alalõug juhtida asendisse, kus mälumislihased oleksid öösel lõdvestunud ning samal kaitseb splint hambakõvakudesid liigsest kulu(ta)misest.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn