Küsimus nr 5513

Piret küsis (14. sept 2011)
Ka minule on hambaarstid n.ö \"süüks pannud\", et harjan oma hambaid liiga kõvasti, sest igemed taanduvad. Paraku olen ennast juba esimesest sellelaadsest vihjest (u 5 aastat tagasi) regulaarselt jälginud, ostsin ultra soft hambaharja, liigun hambaharjaga suus õrnalt ja püüan mitte niivõrd hõõruda, kui pesen pehmete, pigem ühesuunaliste liigutustega, et hoida oma iget.

Lisaks kasutan hambaniiti, külastan vähemalt kord aastas hambaarsti, kuid mu igemete taandumine pole minu arvates lakanud.

Hambaarst igal korral väidab, et see on harjamisest. On juhtumeid, mil mu igemeäär muutud punetavaks (ei veritse, ei valuta, üksnes katsudes võib vahel olla kipitustunnet) kuid mõne aja möödudes läheb see üle.

Iseloomulik on minu puhul ka see, et juba lapseeast alates tekib mull sageli suu limaskestadele ülivalusaid ville (vanemad inimesed teavad seda tuleraku nime all), mis algul on väikesed valged täpikesed, kuid muutuvad suuremaks ja kaovad oseenesest u 2 nädalaga. Vahel on neid suus kuni kolm korraga. Seejärel jälle mitu kuud pole neist jälgegi.

Kas tegemis siiski ei või olla mingi pigem bakteriaalse põletikutekitajaga, mis minule iseloomulik ja mu igemeid piinab - enam õrnemat harjamist ei olegi olemas. Järgmine samm on mitte pesta. Mida soovitate tarvitada, millega pesta või milles võib siiski olla põhipõhjus?
Terje Altosaar vastas (2011-09-19 10:21)
Tere Piret

Raske on üheselt vastata, kuna puudub võimalus kliiniliselt Teie suu muutusi vaadelda. Villide ilmnemisel võib olla erinevaid põhjusi. Seega võin vaid oletada millega võib olla tegemist. Soovitan pöörduda Teie hambaarsti poole täpsema diagnoosi ja vastava ravi saamiseks.

1. Kui olete vahetanud hiljuti hambapastat. Võib olla tegemist hambapastas kasutatava naatriumlaurüülsulfaadi poolt tekitatud haavanditega. Kui olete ostmas hambapastat, siis veenduge et tema koostises ei ole (või kui on siis vähesel määral) vahtu (ehk Naatriumlaurüülsulfaat). Tavaliselt kasutades rohke vahuga hambapastasid võime tunda hammaste pesemise ajal kõrvetavat tunnet suus. Soovitan vahetada hambapastat.

2. Kui kasutate ravimeid. Ravimi kõrvaltoimena võib tekkida Stomatiit ehk suupõletik. Stomatiidi põhjuseks võib olla ka ülitundlikkusreaktsioon. Selle üks väljendusviise on suured villid limaskestal, mille purunedes tekivad vesitsevad haavad. Suu limaskesta ja keele haavad võivad tekkida ka ravimite paikse ärritava toime tagajärjel, eriti kui ravimit tuleb imeda või teda hoitakse kaua aega suus. Selliseid suud kahjustavaid kõrvaltoimeid saab vähendada või vältida, kui tabletile juua peale rohkesti vett.

3. Kui tegemist on umbes nädala kestvate nähtudega, siis on kõige tõenäolisemalt tegemist kas aftide või viirusliku (näit herpese) põletikuga. Külmavillide tekke põhjuseks ka suu siseselt on meie kehas sisalduva herpesviiruse aktiveerumine. Uuringud näitavad, et tänapäevased herpesevastased medikamendid aitavad oluliselt vähendada herpese tavapärast esinemissagedust ja kestvust, kui neid hakata tarvitama viiruse aktiveerumise esimeste tundemärkide - kiheluse ja kipituse - ilmnemisel. (loe ka Levinud viirus - Herpes Simplex) Kui Herpes Simplex avaldub liiga tihedalt siis on võimalik teostada ka üldist viirusevastast ravi. (Perearst annab tab. retsepti) Seega on võimalik vähendada viiruse hulka organismis ning villide ilmnemise sagedust piirata.

Ravi on reeglina vaid sümptomaatiline, suunatud kaebuste vähendamisele. Kõik haavandid suuõõnes muudavad söömise valulikuks. Sellisel juhul on võimalik kasutada nt Afdamed-geeli®, mundisol-geeli® või mõnda muud toodet, mis on mõeldud kasutamiseks suuõõnes. Toit ei tohi limaskesta ärritada, seega ei sobi liiga kuumad, külmad ega vürtsikad road kuni kahjustuste paranemine kestab. Konsistentsilt sobivad pehmemad või vedelamad toidud.

Uute haavandite tekke ära hoidmiseks tuleks lihtsalt vältida külmetumist, suu limaskesta vigastamist (nt. põske hammustamist).

Kui igemeäär on "v kujuline" siis on suure tõenäosusega on põhjuseks ebaõige tehnika hammaste pesemisel või pesu liiga tugeva harjaga. OLULINE on iga päev alustada hammaste pesemist suu eri kohtadest. Kui alustame pesemist, siis meil on palju jõudu, tahtmist. Tavaliselt igeme kahjustus on enim just kohas kust hammaste pesemisega alustame.

Hambahari peaks olema kindlasti pehme (soft), hambaid tuleks pesta õrnade lühikeste horisontaalsete liigutustega (vertikaalsed liigutused võivad põhjustada igemete taandumist hammaste kohalt). Pehme hari on puhtuse saavutamiseks täiesti küllaldane - oluline on ju pesta hammastelt neile tekkinud katt, mitte hõõruda maha emaili.

Jõudu
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa