Küsimus nr 5446

Marika küsis (8. mai 2011)
Tere
mul on selline mure, mul on kolme ja poole aastane tütar. Kaebas hambavalu, läksime hambaarsti juurde, kes vaatas hambad üle ja saatis teise hambaarsti juurde kes narkoosiga kõik hambad korraga korda teeb. Käisime seal ära, tegime ka röntgenipildi hammastest, selgus et vähemalt neli hammast tuleb välja tõmmata, kuna hambad on seest tühjad, lisaks on mõned hambaaugud, arst rõhutas et tal on selle protseduuri jaoks vähe aega, teeb mis suudab. Minu küsimus - kuidas saavad hambad seest tühjaks minna ja kas tõesti ei ole teist võimalust, äkki peaks minema arsti juurde kellel on aega, kiirustades juhtub tihti apsakaid?
Käisime aasta tagasi adenoidide opil, sellest jäi mulle väga halb kogemus, laps ei ärkanud \"õigel\" ajal üles, teda sakutati ja raputati siis pandi hapnikumaski alla ning natukese aja pärast ta hakkas ärkama, kas tõesti tuleb see kõik jälle läbi teha?
hambaarst Timo Paberit vastas (18. mai 2011)
Timo Paberit Kui laps kaebab hambavalu on probleemid juba väga tõsised. Hamba lagunemine on jõudnud nii kaugele, et puuduvad kiired ja lihtsad lahendused. On äärmiselt väär arusaam, et hambaarstile oleks vaja minna siis, kui tekib hambavalu.
Tuleks üle vaadata, mida olete teinud lapse hammaste heaks? Alates esimeste hammaste lõikumisest tuleb lapse suuhügieeni eest ise hoolt kanda. See seisneb tema hammaste süstemaatilises pesemises laste hambaharjaga kasutades õigeid võtteid. Võib kasutada ka laste hambapastat kuid olulisem on hammaste pindade MEHAANILINE puhastamine hambakatust. Katt on toidujääkidest koosnev mikroobiderohke puderjas mass, mida ladestub hammaste pindadele pidevalt.
Hambakatt soodustab hambaaukude teket. Selle mehaaniline eemaldamine on igapäevane töö, mille suhtes on vajalik välja kujundada harjumus nii lapsel kui ka lapsevanemal, sest selles eas ei ole laps ise suuteline süsteemselt hammaste eest ise hoolt kandma.
Janujoogina tuleks lapsel kasutada vett, mitte mahla, limonaadi või muud rohkesti süsivesikuid sisaldavat jooki. Piirata tuleks magusa tarbimist - selleks võiks olla kindel aeg. Hammastele on kahjulik söömine ja näksimine toidukordade vahel. Nende ennetavate meetmete rakendamiseks ei ole kunagi liiga hilja.
Et saada täpsemat nõu suu hooldamise osas, soovitan pöörduda lapsega koos suuhügienisti poole. Meie kliinikus Merimetsa tervisekeskuses töötab hügienist Maarja Kangur, kelle töö seisneb ka patsientide personaalses nõustamises.
Oluline oleks likvideerida probleemide põhjused. Vastasel juhul tuleb Teil tegeleda ka edaspidi tagajärgedega. Kui kolleegi hinnangul ei olnud võimalik hambaid päästa, tuleb need eemaldada. Kui olukord on nii kaugele arenenud, on vajalik kiire ja tõhus sekkumine. Kas selleks on vajalik narkoos, on iseküsimus, mille osas ma seisukohta võtta ei saa. Teatud juhul on see ainuke lahendus vältimaks tõsisemaid probleeme.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Timo Paberit on vastanud teistele küsimustele
Timo Paberit
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus
Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn