Küsimus nr 5335

Nathel küsis (1. märts 2011)
Tere, selline mure poeg on 1,3 aastane tal on kokku 10 hammast ja nüüd hiljuti märkasin et tal ühel ülemisel hambakesel on tekkimas kaaries, vähemalt paistab selle moodi, selline helepruun õhuke kiht ja hamba peal on tekkima hakanud auk. Teised hambad on hetkel ilusti valged ja tundub et korras. Lapsele olen proovinud nii ise hambaid puhastada, spetsiaalse hambapasta ja hambaharjaga aga ma ei tea kas sellest täiesti piisab või me peaks tulema kontrolli et ikka hambaarst vaataks üle.
Ja küsiks veel sellist asja kas lapsele ei ole üldse soovitatav mahla anda, et kui suures koguses see oleks normaalne et ei hakkas seda kaariest tekitama. Iseenesest lutti ta mul juba ammu ei võta joob spetsiaalsest joogipudelist aga jah öösel anname talle juua kas mahla või teed.
Olen tänulik iga info eest!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2011-03-03 10:04)
Nii väiksel lapsel üldiselt kaariesekahjustusi ei ravita (vaid erandjuhtudel narkoosis), peamine oleks seega ise teha võimalikult palju, et kaariest vältida või siis vähemalt takistada selle edasist levikut. Ise tuleks lapse hambaid spetsiaalse näpuharjaga (või ka tavalisega, kui ta laseb) puhastada hommikul ja õhtul iga päev.
Mahla ja muid magusaid jooke tohiks anda vaid 1 kord ööpäevas ja siis võib seda korraga rohkem anda - hammastele on kahjulik just pidevast magusast tekkiv happerünnak. Öösel tohiks anda vaid puhast vett, kuna süljeeritus on sel ajal vähenenud ja sülg ei jõuaks mahla hammastelt maha pesta. Ka tee sisaldab pigmenteerivaid osakesi, mis hambaid aja jooksul määrib.
Kindlasti tasuks ette võtta ka esimese käigu suuhügienisti või hambaarsti juurde, et laps harjuks sellega, et "keegi võõras talle sõrme suhu topib". Visiidi eesmärk olekski lapse harjutamine selle keskkonnaga ja enda harimine lapse suuhügieeni osas.