Küsimus nr 533

Riine küsis (24. jaan 2003)
Tere, minu 3,5 aastasel tütrel on neli auku, üks neist esihammaste vahel tagant on must (ilmselt kerge lutip. kaaries). Ühe augu saime pooleldi parandatud, prooviplomm on siiani sees (3 kuud), enam laps suud lahti ei tee ja tooli ei istu. Kas peame teisi hambaid narkoosi all ravima ja kas see on ainult Tallinnas võimalik? Järjekord on seal pool aastat. Niisama lagunemist pole ju mõtet oodata kuni kõik hambad on lagunenud?
Reet Pallase vastas (2003-01-31 14:43)
Võimalusi kartliku lapse hammaste raviks on mitmeid.

Esimene, lihtsaim võimalus on lihtsalt proovida uuesti mõne uue arstiga. Vahel tekib uue arstiga lihtsalt parem klapp ja asi sujub. Paraku ei toimi see alati.

Teine võimalus on anda lapsele enne hambaraviaega rahustit. Rahusti saamiseks kirjutab hambaarst retsepti ja juhendab, millal ja kui palju seda andma peab. Taolise rahusti abil laps hiljem lihtsalt ei mäleta, mida temaga tehti, seega ei saa ta negatiivseid mälestusi. Siiski, ka rohu mõju all võib laps vastu puigelda.

Kolmandaks võimaluseks on tõesti hammaste ravi narkoosi all. Kui haiglas on järjekord nii pikk, siis näiteks Tallinnas Mustamäel asuvas hambakliinikus Vagodent on järjekord ainult 1-2 nädalat. Kuna tegu on erakliinikuga, on narkoos mõistagi tasuline - 1 tund narkoosi maksab 2000 krooni. Kui lapsel on Tallinna haigekassakaart, ei tule ravi eest täiendavalt midagi maksta.

Vt lisaks:
Lapsed ja hirm hambaarsti ees
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn