Küsimus nr 5311

Kätlin küsis (17. veebr 2011)
Tere!

Olen oma hambaga mures juba poolteist aastat. Hammas millega tegu on üleval, vasakul pool kuues hammas. Kõik sai alguse vana plommi vahetusest. Mille järel hammas jäi tundlikuks, hiljem muutus ka mälumisel hellaks ning tundlikuks kuuma suhtes. Pool aastat peale plommi vahetust tegi arst hambale juureravi. Mis tegi aga hamba veel hullemaks, nimelt jäi hammas valutama. Arst proovis mitu korda kolm kuud järjest hoida sees kaltsiumi, tegi kanalitesse antibiootikumi kuuri, hoidis sees nelgiõli. Aga kasu polnud millestki.
8 kuud hiljem leidis ta hambal veel ühe kanali ehk siis neljanda. Me mõlemad lootsime et nüüd saab hammas korda, aga kahjuks ei. Nendest neljast kanalist üks on väga lai ja alati kui arst sinna sisse nõelaga läinud on on mul hullult valus (samuti päris esimesel korral kui närve välja võeti tundsin kuidas nagu kuhugi vastu iget käidi nõelaga). Kas võib olla sellinne asi, et äkki see närv ei tulnud sellest laiast kanalist välja vaid lükati hoopis sinna kanali alla ja nüüd sellepärast ei saagi hammas korda? Või milles võib probleem olla? Olen juba nii väsinud sellest pidevast hambavalust. Kas on üldse veel lootust hammas korda saada?
Reet Pallase vastas (2011-03-01 09:08)
Tere Kätlin,

Usun, et Teie hammast on lootust korda saada küll.

Valu põhjusi võib olla mitmeid. Hambal võib näiteks olla mitmeid lisakanaleid, mida tavapärase juureraviga ei ole lihtne avastada. Samuti võib hambas olla mõra, instrumenteerimise käigus tekkinud auguke hambajuures, konarused juurekanalite seintes või ebaharilik juurekanali anatoomia, mis teevad juurekanalite täieliku puhastamise keeruliseks. Juurekanalites elavad seetõttu endiselt mikroobid, mis põhjustavad põletikku ja valu.

Antud juhul võiks abi olla mikroskoobiga juureravist. Juureravi mikroskoop võimaldab juurekanalid puhastada silma kontrolli all, võimaldades vaadata kanalit kuni 20-kordse suurendusega. Mikroskoobiga juureravi tehakse Tallinnas näiteks Kliinik 32-s ja Rass ja Schotter OÜ-s, Tartus Adoral OÜ-s ja TÜ Kliinikumi Hambapolikliinikus.

Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn