Küsimus nr 5305

Juta küsis (16. veebr 2011)
Hambaarsti juures käies tehti panoraampilt ja pildilt selgus, et kahe plommitud hamba all on põletik. Otsustasin alustada juureravi ja kui üks hammastest oli lahti puuritud siis selgus, et kanalit ei saa avada, sest see on täis nõukogudeaegset kivikõva täitematerjali. Nii jäigi ravi katki ja arst soovitas hamba välja tõmmata. Nüüd olengi segaduses, sest kumbki hammas pole kunagi probleeme tekitanud. Kas on mingeid võimalusi, et hammas säilitada?
Timo Paberit vastas (2011-02-21 08:08)
Sarnase probleemi ees oleme päris sageli. Juureravitud hamba ümberravi edukus ei seisne siiski vaid selles, kas meil õnnestub ummistunud juurekanalit lõpuni avada või mitte. Loomulikult on see üks peaeesmärkidest - st. juurekanalisüsteemi korrektne puhastamine ning hilisem täitmine kuid abi võib olla ka vaid hambatäidise väljavahetamisest, sest hermeetiline täidis (ehk hambaplomm) loob tingimused juurepõletiku peatumiseks või taandumiseks.
Samuti on võimalik tänasel päeval edukalt teostada apikoektoomia protseduure ehk kirurgiliselt eemaldada probleemseid hambajuuretippe ning täita juurekanaleid retrograadselt ehk teiseltpoolt ummistunud osa. Siin on oluline teada, milline on prognoos ning mis hammastega on täpsemalt tegu. Kui hammastel puudub sümptomaatika - st. need ei ole tundlikud pealehammustades või mingil teisel põhjusel, võiks hammaste eemaldamisega kindlasti pisut oodata-seda juhul, kui muud meetmed ei ole toiminud.
Oluline oleks neid hambaid paari aasta jooksul jälgida. Pärast hambatäidiste (st.plommide) väljavahetamist tuleks teha kontrollröntgen ülesvõtteid ning hinnata, kas juuretippude ümber esineb muutusi. Juurekanali ummistuse eemaldamiseks on ka veel üks kaasaegne võimalus - saame kasutada juureravis mikroskoopi ning ultraheliseadmeid. Merimetsa Hambakliinikus on selline mikroskoop ning ultraheliseade olemas ning nendest on päris tihti juurekanalite avamisel abi.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn