Küsimus nr 529

Reili Aimla küsis (17. jaan 2003)
Olen sünnitanud kaks last lühikeste vahedega. Raseduste ajal ja imetamisel hakkasid hambad lagunema. Nüüd on mul kolm peaaegu täiesti lagunenud hammast (vaid tüükad on alles ja ühel ka närv) ja tahaksin teada, millne hambaraviprotseduur aitaks, palju see maksta võib ja kas see on ka valulik. Kardan kohutavalt ka hambavalu ning sooviksin teada, kas kasutatakse ka mingit tuimestust, sest hambaravi ajal hakkan alati üle keha värisema ja lõualuud lähevad hirmust ja valust krampi. Olen veel väga noor - 23, ja tahaksin väga hambad korda saada, sest pidev hammaste valu ja tuimus segab juba elamist.
Marek Vink vastas (2003-01-21 15:15)
Rasedus ja imetamine ei lõhu hambaid. Hambaid lõhuvad hambapinnale kasvanud katubakterid, kes tarvitavad oma elutegevuseks samu toitaineid, mida inimenegi. Raseduse ajal süüakse tõenäolisemalt tihedamini, mille tõttu kaarierisk kasvab. Kindel on aga see, et adekvaatse suuhügieeniga on võimalik kaariest edukalt vältida.
Mida suhu jäänud "tüügasetega" teha saab, peab otsustama konkreetne hambaarst. Kõige lihtsam lahendus on need eemaldada. Võimaluse korral tuleks siiski läbi viia juureravi protseduurid ja taastada hambakroonid proteesidega. Nende protseduuride hinnad võivad olla väga erinevad ning need kalkuleerib hambaaarst enne ravikuuri alustamist. Mõistlik oleks kalkulatsioone küsida erinevatelt hambaarstidelt. Kui mõnest hambast on järel ainult tüükad, siis on vägagi tõenäoline, et kaarisest kahjustatud on ka paljud muud hambad.
Tänapäeval on võimalik kõiki hambaraviprotseduure läbi viia valutult nii, et hambaarstikartusest on kerge võitu saada. Lõpetuseks oskan vaid hoiatada nakatamast kaariesepisikuga oma lapsi. Kahjuks kipuvad ka hambahaigused olema "pärilikud", sest laps saab kaariesenakkuse ning hammastele ebatervislikud toitumis- ja hügieeniharjumused reeglina oma lähisugulastelt.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn