Küsimus nr 5267

Maie küsis (31. jaan 2011)
Tere,
kaks aastat tagasi paigaldati 5 aastasele lapsele quad-helixid. Ortodont seletas,et aparaat on reguleeritav ja vastavalt lapse kasvule saab seda vajadusel korrigeerida. Kandiski mõned kuud ja siis võeti ära. Olime jälgimisel, tegime uuesti panoraampildi ning selgus, et on aeg jälle helixeid kanda. Nüüd ongi helixid uuesti suus.
Suur oli aga üllatus kui arst esitas uue arve 3700.- EEK, ( algselt maksin u. 5000.-EEK) Minu küsimusele arve kohta, öeldi,et need on päris uued helixid, kuna vanu ei saavat enam kasutada, sest nüüd on helixid vaja jäävhammaste külge kinnitada. Kas vastab tõele selline väide ja miks siis kaks aastat tagasi kinnitati, et rohkem helixeid pole vaja osta. Kui nii, siis kas arst oleks pidanud sellest enne uute helixite paigaldamist teavitama?
Kirsten Nigul vastas (2011-02-02 22:30)
Quad Helix on aparaat, mis on mõeldud ülemise hambakaare laiendamiseks. Igal aparaadil on teatud tööulatus. Selle ulatuse arvelt saab ortodont aparaati pingutada ja aparaat hambakaart laiendada. Ülalõug kasvab ja areneb nii kaua kui hambad lõikuvad, isegi kui kasv on vähene ja hambakaar vajab laiendamist, siis mingi muutus aastate jooksul ikkagi toimub.
Siit ka 2 peamist põhjust, miks sama aparaati kasutada ei saa - aparaadi tööulatus oli ammendatud ja hambakaar oli vahepeal arenenud, muutunud.
Ilmselt on hindadest rääkimisel tekkinud arusaamatus. Ortodont peaks alati patsienti enne ravi alustamist teavitama, kui palju apraat ja ravi talle ligikaudu maksma lähevad.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn