Küsimus nr 5249

Kadi küsis (24. jaan 2011)
Tere!

Jutt puudutab hambanärvi eemaldamist.

Olen 22-aastane ja oma elu jooksul olen saanud ikka kohutavalt palju hambaid parandamas käia. Lihtsalt pärilikkusega saadud kehvad hambad.

Nüüd on asi jõudnud sinnamaani, et viimase aasta jooksul on tulnud üpris mitu närvide suretamist ette (varasemas eas ka paar korda). Põhiliselt niisugustel hammastel, millel on olnud plomm 8-10a, ja mis on nüüd muutunud järsku väga külmatundlikeks. See on ka põhjus, miks hambaarst on pidanud alustama juureravi. Ilmselgelt on see vajalik, kui arst on teinud kaks tugevat tuimestust ja puurimisel tunnen ikka valu.

Seejuures tuleb ette ka selliseid asju, et teatud perioodil on hammas küllaltki tundlik ja siis mõne aja pärast kaob ära ja tuleb hiljem jälle tagasi.

Mis võiks olla selle põhjustajaks, et plombeeritud hambad muutuvad järsku külmatundlikeks ja ei lase enam üldse normaalselt süüa-juua?
Või on siin järsku tegemist mingi aine puudusega?

Vahest paneb ikka hämmastama küll, kui kiiresti ja kergelt nad lagunevad. Aga mõni elav hammas võiks vanemas eas ikka olla küll. Oma hambaarsti oskustes ei saa ma kuidagi kahelda.
Reet Pallase vastas (2011-01-27 08:26)
Tere Kadi,

Sinu küsimusele on kirja teel olukorda nägemata küllaltki keeruline vastata.

Kui hambas on sügav kaariesekahjustus ehk hambaauk, võivad mikroobid liikuda hamba närviruumi, põhjustades närvipõletikku. Sel puhul on vajalik juureravi. Kui juureravi on vajalik hambale, millel on 8-10 aastat vana täidis, ei ole täidis enam tõenäoliselt olnud hermeetiline ja täidise all on uuesti hakanud arenema hambakaaries, võimaldades mikroobide liikumist hamba närviruumi.

Kindlasti oskab täpsema vastuse anda hambaarst, kes on Sinu hammaste olukorraga paremini kursis.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn