Küsimus nr 5209

Kelly küsis (14. dets 2010)
Tere! Minu lapsel on nii üla kui ka alalõug kitsas ja vajavad laiendamist. All on vahetunud 4 lõikehammast ja 2 on väga viltu. Suupoole kasvanud ja ruumi õigele kohale minemiseks ei ole. Alla purihammastele pandi juba kummid, et tekitada vahed võrudele. 2n pärast pannakse bi-helix. Aga ülesse ei saa arsti arvates veel midagi panna, sest seal on alles piimahambad ja siis kui aparaat on suus ei pidavat kohe piimahambad ära tulema ise.
Mis jutt see selline on? Kas ei peaks just kohe hakkama ülemist kaart ka laiendama? Siis võibolla saavad ülemised hambad kohe enne vahetumist omale ruumi ja tulevad ilusti?
Triin Jagomägi vastas (2010-12-16 15:56)
Kui jutt käib ülemistest tagumistest piimahammastest, siis võrusid neile kleepida on võimalik, aga oma kogemuse põhjal võin öelda, et aparaat tuleb hammaste küljest üpris tihti lahti ja see tuleneb juba piimahamba kujust. See piimahammas ei asendu kohe jäävhambaga vaid peab suus olema umbes 12-13nda eluaastani.
Jäävmolaar ehk esimene ülemine purihammas peaks lõikuma piimahammaste taha (6-7 aastasel lapsel), täiesti tühjale kohale (seal ei olegi piimahammast ees). Just need hambad on need, mille külge aparaadi võrud tavaliselt käivad.
Tavaliselt me alustame ravi QH-ga siis kui esimesed jäävad purihambad on lõikunud, aga alati on ka erandeid. Kas varasema ravi alguse puhul ka ruumipuudus väheneb, seda ma ennustada ei julge, sest tavaliselt on selleks ajaks lõikunud ülemised 4 lõikehammast ja ülejäänud hammaste vahetumiseni on veel mitu aastat aega, mil jõuab hambakaart laiendada.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa