Küsimus nr 5203

Kelly küsis (8. dets 2010)
Tere! Minu 7a pojal on suus ruumipuudus. All kolmas ja neljas lõikehammas ei mahu tulema. Kolmas lõikehammas on välja end ajanud keelepoole. Neljas lõikehammas on aga välja tulemata. Muhk on üleval juba 3 kuud ja pildilt on näha, et see hamms on nagu viltu igeme all ja ilmselt ei saagi täielikult lõikuda välja. Ta ei ole päris lõualuusse peetunud, aga on ikkagi igeme all peidus. Näpuga on tunda, et nagu hammas on all, aga välja ta sealt ei pääse.

Ortodont ei teinud midagi ja käskis oodata kuni ka ülemised lõikehambd on vahetunud. Kas mitte ei peaks kohe panema laiendajad suhu? Siis on lootust, et enne teiste hammaste vahetumist on suhu ruumi juurde tulnud ja hambad lõikuvad edaspidi ilusti.

Ja mida tehakse igeme all oleva hambaga kui ta on viltu seal all ja ei lõiku? Kas sellisel juhul pean ikka mina maksma, või maksab haigekassa? Tegu on ju igemesse peetunud õikehmbaga. Tänan!
Kirsten Nigul vastas (2010-12-13 09:03)
Ortodontilise ravi alustamise aeg sõltub probleemist. Varane ortodontiline ravi (see on siis kui kõik jäävhambad ei ole veel lõikunud) on näidustatud suure alalõua puhul ja kitsa ülalõua puhul. Sageli teeme lisa ruumi veel lõikumata teistele esihammastele enne, kui need suuõõnde lõikuvad. Laiem ülalõug peaks võimaldama neil hammastel ise sirgelt suhu lõikuda.
Peetunud jäävhammaste ravi katab Haigekassa. Täpse diagnoosi paneb ortodont, kas veel lõikumata jäävhammas on peetunud või on reaalne, et ta lähiajal suuõõnde lõikub.
Varane ortodontiline ravi ei välista jäävhammaste asendite korrigeerimist breketitega peale kõigi jäävhmmase lõikumist. Üldjuhul ei saavuta me varase raviga ideaalset lõpptulemust vaid kergendame hammaste lõikumist, puhastamist ja esteetilist väljanägemist.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn