Küsimus nr 5147

Heli küsis (12. nov 2010)
Tere. Sooviksin teada, et kui lõuahambas on nimelt tekkinud kaks auku korraga, et kas on loogiline, et kõigepealt tehakse üks auk korda ja siis alles järgmine mis pm. asub kohe selle vastas.
Ma läksin hambaarsti juurde kõigepealt valuga. Pandi prooviplomm ja kutsuti nädalapärast tagasi. Nüüd nädal möödunud ja uuesti käidud hambaarstil. Kuid nüüd on arusaamatus minul. Ei teagi mida nüüd õieti tehti, vist puhastati juurekanaleid vms ja pandi jälle mingi plomm (kaldun arvama, et mitte prooviplomm) ning ka mingisugust rohtu, mis andis ka järgmine päev suhu väga ebameeldiva maitse.
Hambaarst poolesõnaga ütles, et vaatame kuidas püsib ja, et tulgu ma järgmine nädal jälle tagasi (ehk loodetavasti saab korda) aga ma ei näinud ise küll põhjust miks ta jälle pani nn. prooviplommi, kuna hammas enam valu ei teinud ja ei olnud ka millegisuhtes tundlik. Kahe korra eest olen juba pidanud suure summa välja käima ja kolmas kord veel ees. Ja veel arvestada seda, et samas hambas ka teine auk, et kas mitte ei oleks võimalik ühte hammast korraga korda teha? Vabandust, et küsimused läbisegi aga lihtsalt ei mõista.
Timo Paberit vastas (2010-11-19 12:16)
Tervist! Siin on küll vaja selgituste saamiseks ilmselt oma hambaarsti poole pöörduda, sest antud kirjelduse alusel ei ole võimalik mitte kuidagi teostatud protseduuride kohta kommentaare anda.
Kindlasti määrati eelnevalt diagnoos - st. tuvastati probleemi põhjus ning valiti ravitaktika. Teatud juhul ei ole võimalik töid läbi viia ühe visiidiga. Kindlasti ei tasuks juurutada lihtsustatud mõtlemist, et hambaravi seisnebki aukude lappimises ja et hulgi võiks olla odavam. Tegu on keerukate protseduuridega, mille õnnestumiseks on tarvis aega ning teadmisi. Hambaravi hinna kujundavadki just need kaks nüanssi. Väär on arusaam, et kalliks teeb töö paigaldatud materjal.
Hambahaigustest hoidumiseks on olemas ka väga tõhusad vahendid ning kindlasti on lihtsam probleeme ennetada kui ravida. Selleks soovitaksin varuda veidi aega ning külastada suuhügienisti, kel on aega personaalselt nõustada ning anda näpunäiteid, mida konkreetselt Teie saaksite selle jaoks ära teha. Selline visiit võib kokkuvõttes hoida kokku palju raviraha. Meie kliiiniku diplomeeritud hügienist on Maarja Kangur, kes on seda eirala õppinud Dentese tervishoiukoolis.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn