Küsimus nr 5125

Ranno küsis (3. nov 2010)
Avastasin enda jaoks mõni aeg tagasi hambapulbri, seda kasutades tundub ta mitme tahu tõttu palju kasutamissõbralikum kui regulaarne hambapasta. Kas hambapulbril on ka mingisuguseid negatiivseid tahke või olemuslikke iseärasusi?
suuhügienist Terje Altosaar vastas (8. nov 2010)
Terje Altosaar Tere
Sisaldagu hambapastavõi pulber nii erilisi koostisaineid kui tahes, jääb sellest üksi siiski väheks ja reklaamides lubatud imesid see paraku ei tee. Tegelikult on kõige olulisem hoopis hammaste mehaaniline puhastamine ja hakkama saab pastatagi.

Hambapastade tööpõhimõte seisneb aga selles, et need poleerivad hamba pinna puhtaks ja annavad hambakudedele samas mineraalaineid. Palun vaadake hambapulbri koostist. Olenevalt teie elukohast oleks oluline, et ka pulbris oleks hammast tugevdavaid mineraale ehk siis saate ka keemilist kaitset hambaaukude vastu.

Hambapulbrid on mõeldud tugeva hambakatu eemaldamiseks ja need võivad olla tugevalt teralised. Võivad sisaldavad lupja ehk kaltsiumkarbonaati, söögisoodat ehk naatriumkarbonaati ja naatriumkloriidi ehk soola. Tegemist on tõhusamalt puhastavaid lisaaineid, mis võivad aga põhjustada hamba kõvakudede traumasid ja hambaid liigselt kulutada. Teraline hambapulber kulutab, hõõrub ja karestab hammast, seetõttu kinnituvad pigmendid hamba pinnale kiiremini ja hammas muutub tundlikuks. Sestap ei ole seda hea kaua kasutada. Soovitav on nendega pesta vaid 2-3 korda kuus, kuna need võivad pikaajalisel kasutamisel tekitada hambaemaili vaod ja muud defektid.

Tervitades
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Terje Altosaar on vastanud teistele küsimustele
Terje Altosaar
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"
Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa