Küsimus nr 5123

Tiina küsis (3. nov 2010)
Tere! Mu 4aastasel lapsel tuleb suust halba hingeõhku. Hambaid peseme korralikult 2x päevas. Peale pesemist möödub mõni minut ja jälle halb lõhn suus. Vahel on nädalake korras ja siis jälle. Käisime hambaarsti juures 1nov. 2010 öeldi, et köik on korras.
Terje Altosaar vastas (2010-11-04 09:36)
Taaskord on väga raske üheselt vastata. Häirival või ebameeldival hingeõhul võib olla mitmeid põhjusi. Soovitan ka pöörduda perearsti ja/või nina- kõrva kurguarsti poole.
Halitosise ja foetor ex ore termineid kasutatakse ümbrust häiriva halva hingeõhu iseloomustamaks. Halb hingeõhk võib tuleneda füsioloogilistest ja patoloogilistest muutustest suuõõnes ja mujal organismis. Tekkepõhjuste alusel jagatakse halitosis tüüpideks:
• oraalne halitosis (suust)
• tsirkulatoorne halitosis (vereringest)
• respiratoorne halitosis (hingamisteedest)
• digestiivne halitosis (seedimisest)

Kuna olete hambaarsti külastanud, siis võib suust pärineva ebameeldiva lõhna välistada.
Vereringest tulenev halb hingeõhk on näiteks diabeedikute probleem.
Seedetraktist tulenev halb hingeõhk võib olla tingitud näiteks küüslaugust. Samuti hiline söömine (peale 18.00) võib olla halva hingeõhu põhjustaja. Mõnikord võib aga halva hingeõhu põhjus olla seegi, kui inimene liiga vähe vett joob.
Kõikidel inimestel, olenemata kudede tervislikust seisundist, on hingeõhk halvasti lõhnav hommikuti, kuna süljeeritus une ajal on väike. Lõhn muutub veelgi ebameeldivamaks suukuivuse, aromaatsete söökide ja paastumise kokku langemisel.
Erilised suuhügieeni võtted - Hammaste harjamine ja keele harjamine - vähendavad halba hingeõhku. Hingeõhu iseloom vahetub ka päeva erinevatel aegadel. Seda mõjutab eelmisest söögikorrast möödunud aeg ("näljaaste"), vanus. Patoloogilised lõhnad on intensiivsed, püsivad ja teatud olukordadele iseloomulikud. Näiteks ureemia-haigetel amiini-/ammoniaagi- ja diabeedikutel atsetoonilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on abiks süsteemsete haiguste diagnoosimisel.

Jõudu oma põhjuse leidmisel

Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.