Küsimus nr 5091

Kersti küsis (19. okt 2010)
Sattusin suure hambavaluga arsti juurde. Närv suretati ja nüüd ootan juuretäidise paigaldamist. Kanalid on puhastatud, aga hammas valutab jätkuvalt.
Tegemist on tarkusehambaga ja arst kogu aeg korrutab, et ega see hammas enam suurem asi ei ole. Imelik on see, et sellest hambast ei ole tehtud ühtegi pilti. Nüüd muretsengi, et milleks siis maksta suur summa raha, (peaaegu 1000.- on juba läinud) kui võib-olla hambast ikka asja ei saa. Võib-olla oleks mõistlikum see üldse välja tõmmata?
hambaarst Jan Orn vastas (25. okt 2010)
Jan Orn Tere,
Tarkusehambale juureravi teostamine on äärmiselt keeruline, tema asukoha ja keerulise anatoomia tõttu. Samuti on tema igapäevane pesemine ja puhastamine tavaliselt raskendatud ja seetõttu tekitavad tarkusehambad tihti probleeme.
Tarkusehamba, nagu iga teise hambagi, säilitamise või eemaldamise otsustamine lähtub tema seisukorrast ja ka vajalikkusest suus. Näiteks kui eespool olevad hambad on väga kehvas seisus või puuduvad üldse ja tarkusehammas on perspektiivikas, siis võib teda kasutada proteesimisel toena, samas kui tarkusehammas on viltu, lühikese juurega ja väga raskesti puhastatav ei pruugi tema kasutamine olla väga perspektiivikas ning mõtekam on eemaldamine.
Sellega tahan ma öelda, eemaldamine võib olla tõesti mõtekas ja seda tihti ka tehakse aga kahjuks vaid kirja teel suheldes ei saa seda kinnitada.

Tervitades,
Jan Orn
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Jan Orn on vastanud teistele küsimustele
Jan Orn
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst
Seotud asutusega:
· Nigul ja Orn Hambaravi OÜ Sõbra 56a, II korrus, Tartu, Tartumaa