Küsimus nr 5053

Liina küsis (8. mai 2010)
Kuna hommikuti on väga kiire ja pesen ainult õhtuti hambaid on tekkinud aastate jooksul augud, mõnes kohas on väga väikesed augud. Küsimus on siis selles, kui ma hakkaksin hambaid ka hommikuti pesema siis kas ei nn "areneks" see väike hambaauk suureks hambaauguks? Ja kas on võimalik see väike augukene kuidagi minema ajada hambaarsti juures, sinna ju ei saaks plommi panna.
Terje Altosaar vastas (2010-05-15 11:35)
Tõenäoselt oleks mõistlik korraks hambaarsti juurest läbi astuda, kes kontrolliks, kas väiksed augud vajavad ravi või aitab tõhustatud suuhügieen. Juhul, kui on tegemist suurte hambaaukudega siis põhjustavad lahtistes aukudes elavad mikroobid üha uute ja uute hammaste lagunemist ja uusi auke juba ravitud hammastesse.

Kui on pindmine hambaemaili kahjustus ehk algav auk siis ei ole vaja ravida. See tähendab, et selle hamba hügieenile tuleks erilist tähelepanu pöörata, et sellesse suurt auku ei tekiks.

Kõige olulisem on iga päev, eriti õhtul, hammastelt eemaldada hambakatt ehk bakterid. Puhastamist vajavad kõik hambapinnad. Ainult hambahari teid ei aita. Oluline on iga õhtu puhastada ka hammaste vahesid. Vahede puhastamiseks võib kasutada hambavahe suurusest olenevalt kas niiti, vaheharja või tikku.

Samas on ka väga oluline piirata söögikordade arvu päevas. Meie hambad kannatavad päevas kuni viis söökikorda. Kui te sööte söögikordade vahel nt, mahla siis hammastele on see uus söögikord. Kui võtate möödaminnes nt. ühe maasika siis on taas tegemist terve söögikorraga. Iga asi, (va. vesi) mis me suhu paneme on hammastele söök. Kui sööte suppi siis joogiks võib olla mahl, morss või limonaad. Magustoiduks võib süüa nt kommi, õuna, maasikat. NÄKSIMIST EI VÕI OLLA.

Oluline on, et söögikordade vahele jääb aeg mil suu pH saab taastuda. Kui sööte söögikordade vahel nt küpsist, saia, leiba magusat mahla või muid toite ja jooke, on kaariest tekitavatel mikroobidel pidevalt süsivesikuid, millest produtseerida happeid, mis omakorda lõhuvad hammast. Toidukordade vahel sobib mahla asemel joogiks vesi, söömine peaks aga jääma kindlate toidukordade ajale.

Hammaste ja suu kõige parem kaitse peitub süljes. Oluline on, et teid ei vaevaks suukuivus.


Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.