Küsimus nr 494

Kirsti küsis (10. dets 2002)
1. Elame Pärnus. Kas 6-aastasele lapsele sobib Weleda saialille hambapuhastusgeel? St kas selle flurosisaldus sobib (Pärnus vist joogivesi fluoririkas)?
2. Samal 6-aastasel lapsel on üks (piima)purihammas surnud, täpselt nii hambaarst ütles. Hambal on kaks suurt auku, kuid laps neid parandada ei lase - nii valus pidi olema. Kuna see hammas peaks jäävhambale kohta hoidma, siis arst seda välja ka ei tõmba. Polegi muud hullu, kui et selle hamba juures igemel on kogu aeg üks ümmargune mädapunn, mis vahel läheb päris punni ja on valus (täna hommikul oli jälle ca 5 mm läbimõõduga). Arst ütles, et tuleb panna peale kummelikompressi. Oleme küll kummeliteega loputanud (kompressi ei oskagi nagu teha), kuid asi ei parane. Mida teha, et see mädapunn paraneks? Kardan, et varsti mädaneb see ige lihtsalt ära, kust siis see uus jäävhammas peaks välja tulema?
Timo Paberit vastas (2002-12-11 09:30)
1) Igasuguste hambapuhastusgeelide ning vedelike kasutamine ei asenda hammaste mehhaanilist puhastamist st. õige tehnika ning vahendite abil läbi viidud hambapindade harjamist. Pasta on vaid üks abivahenditest, mis lastel võiks olla madala fluorisisaldusega ning võimalikult nn. "lihtne", st. ilma valgendava või mingi muu efektita. Õigupoolest ei soovitaks seesuguseid "imepastasid" mitte kellelegi.

2) Teie kirjelduse alusel võiks eeldada, et tegu on kroonilise juurepõletikuga. Punn, mis hamba kohale tekib viitab hamba juure alla tekkinud abstsessile(mädaga täidetud kotjas moodustis), mis rõhu suurenedes juurekanali kaudu tühjeneb. Kompressid ja loputused loomulikult kroonilist põletikku ei lahenda, pigem võib kompresside valmistamine viia põletiku ägenemisele. Igal juhul tuleks üritada hammast ravida, vastasel korral võib lahtisest põletikukoldest areneda flegmoon - st. mäda tungib edasi, areneb tugev paistetus ning tekivad üldnähud: palavik, halb enestunne, samuti võib suu avamine olla takistatud. Flegmooni tagajärjel võib tekkida isegi eluohtlikke seisundeid mistõttu asjasse tuleb suhtuda tõsiselt. Kuna praegusel ajal on hambaarsti kasutuses tugevad ning efektiivsed tuimastid, peaks siiski üritama. Oluline, et arst leiab piisavalt aega ning tekiks usalduslik vahekord. Tähtis on ka laps kodus eelseisva suhtes ette valmistada ning ravi vajadust piisavalt tähtsustada. Hea koostöö ning usalduse saavutamisel on kõik võimalik.

Vt lisaks: Lapsed ja hirm hambaarsti ees
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.