Küsimus nr 493

Heili küsis (10. dets 2002)
Käisin umbes 1 kuu tagasi hambaarsti juures. Ühel esihambal oli nurgast suur tükk ära ja ka sügav auk. Arst laiendas juurekanalit, pani sinna mingit rohtu ja paariks päevaks prooviplommi. Kolme päeva pärast prooniplomm eemaldati, juurekanal täideti ja paigaldati valguskõvastuv plomm. Nüüd on see esihammas muutunud hellaks. Hamba ravi läks maksma üle 1000.- krooni. Sama arsti juurde tagasi minna ei soovi, kuna tema tööstiilist jäid ebameeldivad mälestused. Mis teha edasi?
Timo Paberit vastas (2002-12-11 09:22)
Oskaksin seda lugu kommenteerida juhul, kui oleks võimalik antud esihammast näha, teha röntgenülesvõte ning teostada muud abiuuringud, mille alusel määrata diagnoos. Kuna Teie kirjelduse alusel diagnoosi püstitada ei saa, võin vaid öelda, et kui hamba juurekanal oli eelnevalt pikaajaliselt avatud, on kanali täitmisega võibolla kiirustatud. Tavaliselt jäetakse sellised hambad paariks nädalaks kuid vahel ka kuudeks jälgimisele enne lõplikku sulgemist. See tähendab, et kanalis(kanalites) vahetatakse spetsiaalset ravimit, milleks on enamasti kaltsiumhüdroksiid pasta. See võimaldab juurekanalites põletikku tekitavate mikroobide arvu vähendada. Alles siis, kui hammas on rahulik ning kõik nähud viitavad ravi õnnestumisele, toimub juuretäidis(te)e valmistamine. Loomulikult on seisukohti mitmeid, kuid isiklikult üritan tugineda teaduslikult põhjendatud ning kaasaegsetele ravimeetoditele.
Kui hamba tundlikkus säilib ning tekib tugevam valu või paistetus, on alust karta, et juurepõletik on ägenenud. Sel juhul tuleb juureravi korrata.

Vt lisaks: Juurekanalite ravi
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.